Keleş Center Airport
3 Ay Sonra Teslim
Keleş Center Airport İstanbul Avrupa / Küçükçekmece 440.000 TL - 1.400.000 TL Proje Detayı
Nef Çamlıtepe
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Çamlıtepe İstanbul Anadolu / Çekmeköy Proje Detayı
Babacan Port Royal
Hemen Teslim
Babacan Port Royal İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı

Devlet destekli konut hesabı daha cazip hale getiriliyor

2015 yılında hayatımıza giren devlet destekli konut hesabının beklenen ilgiyi görmesini sağlayacak birçok yeni düzenleme yapılıyor. Artık kendi evi olmayan kalmayacak.

Yaklaşık 3 yıl önce hükümet tarafından başlatılan devlet destekli konut kredisi hesabında beklenen ilgi görülmemişti. Hesabın kullanışlılığının ve işlevinin artması için birçok yeni düzenleme yapılacak.

Konut kredisi 2015 yılında ilk kullanıma açıldığında beklediği ilgiyi görmedi. Tahmin edilenden daha az kişiye fayda sağlayan konut hesabında yapılan güncellemeler ve hesaba eklenen destekler sayesinde daha çok vatandaşlar konut sahibi olma hayallerine yaklaşabilecek.
Devlet destekli konut hesabı konut sahibi olmamış dar gelirli vatandaşların birikime dayalı konut sahibi olmasını sağlamayı amaç edinen bir uygulama. Bu kapsamda yapılan düzenlemeler ile konut desteğinin yüzde 20’den yüzde 25’e yükseltilmesi ve sağlanan desteğin 15 bin TL seviyesinden 20 bin TL seviyesine yükseltilmesi planlanıyor.

Dar gelirli vatandaşların konut sahibi olmasının önündeki en büyük engel ise konut kredisi faiz oranları olarak görülüyor. Bu alandaki aksaklıkların giderilmesi için de bankalarla sözleşme imzalanarak bankalardan sağlanan finansman destekteki faiz oranlarının düşürülmesi planlanıyor. Böylece dar gelirli vatandaşın konut alma hayallerinin önüne geçen konut kredisindeki yüksek faizler de engellenmiş olacak ve bir standart dahilinde olacak.

Yapılan araştırmalar doğrultusunda yıl içinde oluşan konut ihtiyacının 850 bin konut şeklinde gerçekleştirileceği öğrenildi. Bu bağlamda açığı kapatmak için devreye TOKİ girecek. TOKİ tarafından konulan 2023 yılına kadar 1 milyon 200 bin konut üretimi minvalinde yılda 60-70 bin arasında sosyal konut üretilerek bu konut açığı kapatılacak.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu süreçte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve TOKİ başta olmak üzere birçok kurumla ortak bir çalışma yürütecek.

Dar gelirli vatandaşların konut sahibi olmasını kolaylaştıracak bir yeni düzenleme ise vergi alanında yapılacak. Daha önce konut sahibi olmamış dar gelirli vatandaşların konut sahibi olmasını sağlamak için tapu harçları sıfıra indirilecek, vergi indirimi uygulanacak ve konut hesabından daha düşük stopaj alınacak. Bu alandaki düzenlemelere ilişkin Bakanlar Kurulu’na yetki verildi.

Devlet destekli konut hesabında yapılacak bir yeni düzenleme de dar gelirli ailelere satılan konutların kiralık olanlarının da yaygınlaştırılması. Kiralık konutlar üretilecek. Konut hesabı uygulaması ve konut kredisi (mortgage) uygulaması arasında bağlantı kurulacak. Böylelikle vatandaşların daha düşük kredi faizleriyle konut kredisi kullanabilmesinin yolu açılacak.