EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Deprem riski haritası güncellendi: 6 ilde risk yükseldi

Türkiye’nin deprem haritası yeniden şekillendi. Yeni haritada 46 ilde deprem tehlikesi azaldı, 6 ilde ise yükseldi. İşte tüm detaylar...

AFAD, Türkiye’nin deprem haritasını yeniden şekillendirdi. Kurum, deprem riski artan ve azalan illeri tek tek açıkladı.

Verilere göre Türkiye’de deprem bakımından en tehlikeli alanlar yüzde 42’den yüzde 17’ye düştü. Buna göre 46 ilde deprem tehlikesi azalırken 6 ilde ise arttı.

FAY HATLARINI YAKINDAN TANIMAYA BAŞLADIK

Star Gazetesi’nde yer alan haberde ifadelerine yer verilen AFAD Yönetimi Başkanı Mehmet Güllüoğlu, yer altının değişmediğini ancak fay hatlarını daha yakından tanımaya başladıklarını ifade etti.

Eski haritanın genel tahminden oluştuğunu belirten Güllüoğlu, “Artık semt semt, hatta noktasal tespitler yapabiliyoruz” dedi. Buna örnek olarak Manisa’yı veren Güllüoğlu, “Manisa’nın tamamı eskiden en tehlikeli olarak kabul edilen 1. bölgede yer alırken yeni haritada artık renk geçişleri var. Deprem haritasının değişmesi sadece haritanın değişmesi anlamına gelmiyor, aynı zamanda inşaatlarda kullanılan binlerce parametrenin de değişmesi demek” ifadelerini kullandı.

İstanbul’un güneyindeki bölgenin tehlikeli olduğunu ifade eden Güllüoğlu, “Bu bölgedeki binaların daha dayanıklı yapılması gerekiyor” dedi.

Önceki Deprem Haritası

Yeni Deprem Haritası

SON TEKNOLOJİ KULLANILARAK HAZIRLANDI

Harita ile ilgili konuşan emekli Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Erdik, bunun benzerleri arasında en iyisi olduğunu ifade etti. Haritanın hazırlanması için son teknolojinin yanı sıra Avrupa ile beraber çalıştıklarını belirten Erdik; “Onların da haritalarını alıp, onun üzerine ilaveler yaptık ama onun da üzerinde. Yeni harita ile belirsizliklerin azaldı. İstanbul için 1999 depreminden sonra ana Marmara fayının konumu daha iyi belirlendi, tehlike değerlendirmeleri de ona göre yapıldı” dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan haritanın eksik ve yetersiz olduğunu ifade etti. Ercan, deprem tehlike haritasından ziyade deprem davranış haritasının çıkarılmasının daha önemli olduğunu ifade etti.

4-5 YILDA BİR REVİZE GEREKTİREBİLİR

Haritanın 4-5 yılda bir revize edilmesi gerekebileceğini belirten İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz, MTA’nın diri fay hatlarını 2011’de güncellediğini hatırlattı. Güncellemenin 22 yıl sonra geç kalınarak geldiğini belirten Tüysüz, “Ama mevcut bilgilere göre doğru ve iyi bir harita” dedi.

Tüysüz, önceden İstanbul’da fay hattının Marmara denizinin içinden dümdüz gittiğinin düşünüldüğünü belirtti. Bunun artık değiştiğini belirten Tüysüz, “Fayın yeri artık net olarak belli” dedi. Avrupa Yakası’nda özellikle Silivri civarında tehlikenin arttığında dikkat çeken Tüysüz, “Anadolu Yakası’nda ise tehlike azaldı” dedi.