EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Dar ve orta gelirliye erişilebilir konut için ucuz arsa üretimine destek talebi!

Sektör temsilcileri Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum'dan lüks konut yerine erişilebilir konut projeleri geliştirilebilmesi için ucuz arsa üretimi desteği talep etti.

Yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile makamında görüşen KONUDER, GYODER ve İNDER Başkanları yeni bakandan lüks konut yerine ucuz konut üretiminin yaygınlaşabilmesi için ucuz arsa üretimi desteği talebinde bulundu.

Eski Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Genel Müdürü Murat Kurum yeni kabinede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevine getirildi. Geçen hafta başında göreve başlayan Kurum’un ilk icraatı ise inşaat sektörünün liderleri ile bir araya gelerek sektörün sorunlarına çözüm aramak oldu.

KONUTDER, GYODER ve İNDER Başkanlarını makamında kabul eden yeni Bakan Kurum, temsilcilerin sektör hakkındaki taleplerini, görüşlerini ve beklentilerini dinledi. Uzun süredir konut kredisi faiz oranlarının ve inşaat maliyetlerinin yüksekliğinden dolayı sıkıntılı günler geçiren inşaat sektörünün içinden gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum sektörde yeni bir atılım yapmaya kararlı.

Ucuz arsa üretimine destek talebi!

Konut sektörü çevrelerinde çok olumlu karşılanan Bakanlık sürecinin başlamasıyla hemen işe koyulan Kurum, sektörden gelen talepleri değerlendirdi. Konut kredisi faiz oranlarının belirli bir seviyede tutulması, KDV ve tapu harç bedellerinin indirilmesine yönelik talep de bulunan sektör temsilcilerinin Bakan Kurum’la paylaştığı başlıklardan biri de ucuz arsa üretimi desteği idi.

Kentsel dönüşüm çalışmalarında yeni bir atak bekleniyor

KONUTDER, İNDER ve GYODER Başkanları konut sektöründe lüks konut için değil erişilebilir konut için Bakanlık tarafından ucuz arsa üretimi desteği verilmesini talep etti. Orta ve dar gelir sınıfında yer alan ailelere yönelik konut üretilebilmesi için sektörde ucuz arsa üretimine destek verilmesini talep eden sektör temsilcilerinin görüş, öneri ve talepleri Bakan Kurum tarafından Ankara’daki makamında değerlendirmeye alındı.
İnşaat sektörünün içinden gelen bir Çevre ve Şehircilik Bakanı ile konut sektörünün içinde bulunduğu sıkıntılı süreci kalıcı teşvikler yardımı ile atlatması ve özellikle yurt genelinde dönüşüm bekleyen 7,5 milyon yapıyla ilgili çalışmaların da hız kazanması bekleniyor.