EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Cumhurbaşkanı Erdoğan şehircilik anlayışını değiştirecek manifestoyu açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şehircilik anlayışını değiştirecek manifestoyu açıkladı. Manifestodaki sektöre dair tüm detaylar haberimizde…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün 11 maddelik ‘AK Parti Gönül Belediyeciliği Manifestosu’nu açıkladı. Sabah Gazetesi’nden Zübeyde Yalçın ve Hasan Ay’ın haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, manifestoda şehircilik anlayışını değiştirecek önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı şehircilik anlayışını değiştirecek o maddeler…

1- PARSEL BAZLI DEĞİŞİKLİĞE GEÇİT YOK

İstismara açık parsel bazlı plan değişikliklerine geçit verilmeyecek. Şehir planları ve imar uygulamalarını şeffaf bir şekilde hazırlanacak. Muhtarlık binalarında ilan edilecek plan değişiklikleri, vatandaşın görüşü ve onayı alındıktan sonra daha etkin şekilde uygulamaya geçirilecek.

2- VATANDAŞIN İHTİYACINA GÖRE

Tek tip kentsel dönüşüm uygulamaları geride bırakılacak. Bunun yerine bölgenin ve vatandaşların ihtiyaçlarını gözeten çözümler üretilecek. Fiziki dönüşümü kültürel, ekonomik ve sosyal dönüşümle birlikte tasarlanarak, yepyeni bir şehircilik hamlesi başlatılacak. Millet kıraathaneleri, mahalle düzeyine kadar yaygınlaştırılacak.

3- TAKLİT YOK

Şehirlerin siluetini bozan, estetik değeri olmayan, kültürel varlığa katkıda bulunmayan projelere izin verilmeyecek. Taklitten ve tekrardan uzak, geçmişten feyz alan, bugünün ve geleceğin ihtiyaçlarına cevap veren bir mimarinin şehirlere hâkim olması sağlanacak.

4- YERLİ TEKNOLOJİYLE ÇÖZÜMLER

Akıllı şehirler ile şehircilikte yeni ufuklar açılacak. Teknolojide yerli çözümleri teşvik edilecek ve şehirlerin emrine sunulacak.

5- HER ŞEHİRDE MİLLET BAHÇESİ OLACAK

Millet bahçeleri her şehirde yaygınlaştırılacak. Bunun yanı sıra kitlesel tüketim atıklarının çevreyi kirletmesine engel olunacak.

6- HER ŞEHİRDE PİLOT UYGULAMA

Her şehirde başlatılacak olan pilot uygulamayla birlikte yatay şehirleşme modeli ülkenin her yerinde yaygınlaştırılacak. Kentsel dönüşüm alanları ile yeni imara açılan bölgelerde, söz konusu bu modele öncelik verilecek.