EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Çimentoya zam beklentisi inşaat sektörünü düşündürüyor

İnşaat sektörü 2019 yılına çimento zammı korkusuyla girdi. Çimento fiyatlarına yüzde 40 oranında zam yapılması bekleniyor.

2018’i yüksek faiz ve döviz kuru sebebiyle sıkıntılı şekilde kapatan inşaat sektörü, 2019’a da çimentoya yapılması planlanan zam endişesiyle girdi. 2018’de yüzde 20.3 olarak açıklanan enflasyona rağmen yüzde 37 zam yapan çimento şirketleri, 2019’da bu oranı daha da yukarı çekmeye hazırlanıyor. Yeni Şafak Gazetesi’nde yer alan habere göre; enerji maliyetlerini öne süren çimento üreticileri fiyatlara yüzde 40 oranında zam yapmayı planlıyor.

Sık sık Rekabet Kurumu’nun gündemine yüksek fiyat artışları sebebiyle gelen ve sektörün en büyük problemi haline dönüşen çimento sektörüne tam bir yabancı karteli hakim. Yabancılar sahip veya ortak oldukları fabrikalar üzerinden de fiyatları manipüle ediyor.

ŞİRKETLERİN 3’TE BİRİ YERLİ

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği verilerine göre Türkiye genelinde 70’e yakın çimento ve öğütme, onlarca da beton fabrikası yer alıyor. Birkaç fabrika hariç sektör, yabancıların veya yabancı ortakların kontrolü altında.

YUNAN DA VAR UZAKDOĞULU DA

Dünya çimento kartelleri arasında yer alan Fransız Vicat-Parficim’in Ankara ve Konya’da 2 fabrikası bulunuyor. Yüzde 40 ortaklıkla Uzakdoğulu Taiwan Cement Corporation ile anlaşan Oyak Çimento ise 6 fabrikada üretim yapıyor. Sektörün büyük üreticileri arasındaki ADOÇİM’in de yabancı ortağı var. 5 fabrikada üretim gerçekleştiren markanın ortağı yüzde 50 pay ile Yunanistan merkezli Titan Çimento. Büyük yatırımcılar arasındaki Akçansa için de durum farklı değil. İngiliz HeidelbergCement ve Sabancı ortaklığındaki şirket, İstanbul-Büyükçekmece, Çanakkale ve Samsun-Ladik’teki 3 fabrikasında çimento ve klinker üretimi yapıyor.

EN BÜYÜĞÜ İNGİLİZLER

Şirketin değişik şehirlerde 7 çimento terminali bulunuyor. Akçansa iştiraki olan Betonsa Marmara, Ege, Karadeniz bölgelerine yayılmış yaklaşık olarak 35 tesiste beton üretimi yapıyor. 12 ülkede faaliyet gösteren İspanya merkezli Votorantim Çimento ise sektörde kartel oluşturan firmalardan da biri. Şirketin ülke genelinde Ankara, Çorum, Sivas, Yozgat, Nevşehir ve Samsun’da fabrikası 14 noktada da hazır beton tesisi var.

Sektörde yer alan bir diğer güçlü yabancı firma da İtalyan Cementir. 2001 yılında Çimentaş’ı satın alan ve Türkiye’ye giren firma 5 fabrika-tesisle sektörde söz sahibi. 6 fabrika ve çok sayıda beton üretim tesisi ile adından söz ettiren ve Sabancı Gruba ait Çimsa’nın da yabancı ortağı var. Çimsa’nın yüzde 8’i İngilizlerin.

DURUM FİYATLARA ZAM OLARAK YANSIR

Zamları yüksek bulduklarını ifade eden İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, demir ve çimento da rekabet olmadığı için fiyatları kontrol altına almanın mümkün olmadığını dile getirdi. Zamların kontrol altına alınması gerektiğini vurgulayan Nazmi Durbakayım, “Ekonomik sıkıntılardan dolayı milli bir duruş sergiledik ve fiyatlara zam yapmadık. Aynı duruşu bekliyoruz. İndirimin yapılmaması, firma sahibinin satışta zam yapılacağı anlamına gelir. Fiyatlardaki zam yüzde 15 ile 20 arasında değişir” diye konuştu.

YÜZDE 40 ARTIŞ TEKELCİLİĞE GİRER

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (IMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu ise çimentoya enflasyon ürünlerinin çok üzerinde zam yapılması durumunda konuyu Rekabet Kurumu’na taşıyacaklarını belirtti. 2018’den beri bir yılda yüzde 38’e varan artışlar yapıldığını söyleyen Tahir Tellioğlu; “2019 yılında da belli maliyetlerden dolayı artış yapılabilir. Fakat bu zamların uygun bir değer çerçevesi içerisinde yapılması gerekiyor. Yüzde 10 ya da yüzde 15 olur. Ancak yüzde 40 oranında zam tekelciliğe girer. Burada çimentocu düşmanı olarak algılanmak istemiyoruz” dedi.