EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Çimento yeni yılda yüzde 40 zamlı olacak

Çimentoya 2019’da yüzde 40 zam geliyor. Zamlı yeni tarife 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacak.

Çimento sektörü 2019 yılına yüzde 40’lık zamla giriyor. Yeni fiyat listesi beton firmalarına iletildi. Hürriyet Gazetesi’nden Gülistan Alagöz’ün haberine göre; zamlı tarife 1 Ocak itibaren geçerli olacak. Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği, zamla ilgili olarak “Rekabet Kurumu gereği açıklama yapamıyoruz” ifadelerini kullandı.

“İNŞAAT SEKTÖRÜ ZORA GİRECEK”

Geçen yıl çimento fiyatına toplamda yüzde 35 artış yapıldığını ifade eden Sinpaş GYO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Çelik, “Evet maliyet artışları var. Zam yapılması da normal. Fakat bu oran makul seviyede olmalı. İnşaat üreticileri tüm maliyet baskısına rağmen bu yıl fiyat artışına gitmedi. Bu zamla sektör zor durumda kalır” diye konuştu.

“İNŞAAT SEKTÖRÜNE DARBE VURMAK DEMEK”

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, çimento zammının bir tek betonu değil, sıva ve dış cephe dahil birçok ürünü etkileyeceğini belirtti. Zam oranını korkunç olarak nitelendiren Altan Elmas; “Bu zam oranı inşaat sektörüne darbe vurmak demek. Geri alınmazsa şantiyeler durmak zorunda kalır” ifadelerini kullandı.

“ZAMLAR İNŞAAT SEKTÖRÜNÜ ÇARESİZ BIRAKTI”

İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, çimento maliyetinin inşaat maliyetinin yüzde 7-8’i kadar olduğunu ve alternatifi olmayan ürünlere yapılan zammın sektörü çaresiz bıraktığını söyledi.

“ZAMMA BİR GEREKÇE BULAMADIK”

Danış Beton’un Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Danış ise zamma bir gerekçe bulamadıklarını belirtti. Cemalettin Danış, söz konusu bu zamla birlikte 10 bin ton çimentoda 700 bin TL fark ödeneceğini söyledi.