EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Çimento üretimi geçen yıla oranla yüzde 4.45 arttı

Çimento üretimi, geçen yıla oranla bu yılın ilk altı ayında yüzde 4.45 oranında arttı. İç piyasada en çok artış Ege Bölgesi’nde görüldü.

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) sektörün ilk altı aylık verilerini açıkladı. Verilere göre 2018 yılı Ocak-Haziran döneminde çimento üretimi, geçen yıla göre yüzde 4.45 oranında arttı.

EN ÇOK ARTIŞ EGE BÖLGESİ’NDE GÖRÜLDÜ

Çimento sektöründe Ocak-Haziran verilerine göre iç satışlarda yüzde 5.4 artış yaşandı. Bölgesel bazda en çok artış Ege Bölgesi’nde görüldü.

2017’deki gibi zorlu kış şartlarının bu yıl yaşanmaması nedeniyle 2018’in ilk iki ayında satışlarda yüzde 31’lik bir büyüme yaşadıklarını belirten Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, “Satışlar Mart ve Nisan aylarında aylık bazda yüzde 4 ve yüzde 8 artarak normal seyrine döndü. Ancak Mayıs ve Haziran aylarında Ramazan ayının da etkisiyle satışlar aylık bazda yaklaşık yüzde 9-12 aralığında azaldı. Ve yıllık satış artışı baz etkisi ile yüzde 5.4 olarak gerçekleşti” ifadelerini kullandı.

ÜRETİMİN YÜZDE 9.9’U İHRAÇ EDİLDİ

2018’in ilk altı ayında yapılan üretimin yüzde 9.9’u ihraç edildi. TÜİK verilerine göre çimento ve klinker ihracatının en çok artırıldığı ülke Senegal oldu. Senegal’i Haiti ve ABD izledi. Gana ve Gine’ye de ihracatta artış görüldü.