EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Çılgın proje ‘yap-işlet-devret’ modeli ile ihaleye çıkabilecek

Mecliste görüşülen Torba Yasa’ya bedelli askerlik uygulaması ile birlikte kamuoyunda Çılgın proje şeklinde lanse edilen Kanal İstanbul’da girdi.

Torba Yasa’dan Kanal İstanbul projesi çıktı! Bedelli askerlik uygulamasına ilişkin düzenlemeyi içeren Torba Yasa’ya açıklandığı günden itibaren kamuoyunda ‘çılgın Proje’ ismiyle lanse edilen Kanal İstanbul projesi de dahil edildi. Kanal İstanbul projesinin Torba Yasa’ya dahil edilmesiyle birlikte proje yap, işlet, devret yöntemiyle ihaleyle çıkabilecek. Çılgın Proje Kanal İstanbul projesi Torba Yasa ile birlikte yap-işlet-devret yöntemiyle ihaleye çıkabilecek.

OHAL yerine geçecek Torba Yasa’da Kanal İstanbul’la ilgili maddelere de yer verildi. Torba Yasa’da yer verilen Kanal İstanbul projesinin yasada yer alan maddeyle birlikte yap işlet devret yöntemiyle ihaleye çıkarılmasına olanak tanınacak.

Toplam 65 milyar TL değerindeki dev bir yatırımla yaşama kazandırılacak olan Çılgın Proje Kanal İstanbul projesinde maliyeti düşürmek için kanalın genişliğinin 400 metrekareden 275 metrekareye kadar düşürülmesine karar verildi.

Kamuoyunda “Çılgın Proje” olarak bilinen Kanal İstanbul projesinin yap işlet ve devret yöntemi ile 2018 yılının sonunda ihaleye çıkması planlanıyor.

Kanal İstanbul projesi; 45,2 kilometre uzunluğu ile son plana göre Avcılar, Küçükçekmece, Sazlıdere ve Durusu arasını kapsamakta, Küçükçekmece gölünden başlıyor. 2023 yılı hedefleri arasında yer alan proje henüz tamamlanmadan geçtiği bölgelerdeki emlak fiyatlarını uçurmayı başardı. Kanal İstanbul projesine yakın lokasyonda yer alan İstanbul 3. Havalimanı projesi de bölgedeki emlak fiyatlarının hızla yükselmesini sağlayan başlıca etkenler arasında yer alıyor. Projede 15 bin kişinin istihdam edileceği tahmin ediliyor.