EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yerli ürüne teşvik için genelge yayınladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yerli ürünlerin kullanılması için genelge yayınladı. Genelgede yerli ürünlerin kullanımına öncelik verilmesi gerektiği belirtildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yerli ve milli ürünlerin kullanımını artırmak için harekete geçti. Bakanlık, gelecek dönemde hayata geçirilecek projelerde yerli ve milli ürünlerin kullanılması hakkındaki genelge hazırladı. Genelge, bakanlık tarafından 81 ilin il müdürlüklerine gönderildi.

Genelge ile birlikte; yapım aşamasında olan işler, yapımı devam eden işler ve yeni yapılacak projeler ile ilgili tüm imalatlarda yerli üretim ürünlerinin tercih edilmesi gerektiği ifade edildi. Genelgede “7033 sayılı ‘Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi’ amacıyla çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile birlikte Kamu İhale Kanunu’nun ilgili maddeleri ve eklerinde yer alan listeye göre kullanılacak makine, malzeme ve ekipmanda yerli üretim ürünlerin tercih edilmesi gerektiği” belirtildi.

ÖNCELİK YERLİ ÜRETİLEN ÜRÜNLERDE

81 ilin il müdürlüklerine gönderilen genelgede, önceliğin Türkiye’de üretilen ürünlerin tercih edilmesi hususu ifade edildi. Bu kapsamda “Yerli Malı Kullanımı Zorunlu Olan Makine-Ekipman Listesine” uyulması gerektiği vurgulandı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, daha önce yaptığı açıklamada bakanlık tarafından yapılması planlanan projelerde ABD üretimi malzemelerinin kullanılmayacağını belirtmişti.