EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Çarpık kentleşmeyi ortadan kaldıracak eylem planı hazırlandı

2017 yılının başında göreve başlayan Şehircilik Şurası, şehircilikte reform hareketi için ‘Şehircilik Anayasası’nı hazırlıyor.

Haziran ayında bir eylem planı çerçevesinde hazırlanacak olan ‘Şehircilik Anayasası’ kamuoyu ile paylaşılacak.

Çarpık kentleşmeye göz yumuldu

Geçen hafta tartışılan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği değişikliğiyle fazla heyecanlanmamak gerektiğini ifade ederek, asıl reformun Haziran ayında başlayacağını söyleyen Prof. Dr. Gürsel Öngören, 1960-2000 yılları arası belediyelerin çarpık şehirleşmeye göz yumması sebebiyle şimdiki neslin yaklaşık bir trilyon dolar maliyeti olan bir şehir enkazı devraldığını vurguladı.

Öngören sözlerine şu şekilde devam etti:, “Çarpık şehirleşme enkazını normal yöntemlerle kaldıramayız. Devletimiz çarpık kentleşmeyi ortadan kaldıracak ve depreme karşı dayanıklı yeni mahalleler ve semtlerin oluşacağı 10-15 yıllık bir acil eylem planı hazırlatıyor. Şehircilik Şurası’nda ülkenin önde gelen bilim insanları, sektör liderleri ve belediyecileri Şehircilik Anayasası’nı yazıyor. Haziran’dan sonra şehircilikte reform başlayacak” dedi.

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği pek çok kerek değişti

1985 yılında çıkarıldıktan sonra Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nin çok sayıda değiştiğini ifade eden Prof. Dr. Gürsel Öngören konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu. “Bu sebeplerle 2013 yılında Yönetmelik yeniden ele alındı ve temel değişiklikler yapıldı. Yapılaşmayı düzenleyen bu Yönetmelik çıktıktan sonra pek çok şehrin eskiden uygulanan imar yönetmelikleri de uygulamadan kalktı. Bu şehirlerden biri de İstanbul idi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İmar Yönetmeliği’nde inşaat sektörü için pek çok lehe olan hüküm 2013 Yönetmelik değişikliği sebebiyle ortadan kalkınca bina yaptıran vatandaşlar için bir karmaşa yaşandı.”

Temel ve kalıcı bir yapılaşma düzeni yolda

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yeni Yönetmelik çalışması ile şehirlerimizde temel ve kalıcı bir yapılaşma düzeni getiriliyor. Yeni Yönetmelikte tüm belediyelerin uyacağı ortak yapılaşma düzeni oluşturulacak. Bunun yanı sıra yapılaşmanın yataya yayılması için taban oturumu arttırılarak, otopark yapımının zorunlu hale gelmesi planlanıyor.