EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Bursa, yabancıya satışta İstanbul'u geçebilir

Bursa'nın gelişen ulaşım ve sanayi yatırımlarıyla yatırımcının ilgisini çektiğini belirten BEMO Başkanı Erdal Çelebi, bölgede konut fiyatlarının artacağını söyledi.

Türkiye'de kış turizmi deyince akla gelen ilk şehir olan Bursa, konut sektörüne de hızlı bir giriş yaptı. İstanbul'a yakınlığıyla her zaman ilgi gören Bursa, mega projelerin kesişim noktasında yer almasıyla yatırımcıyı kendine çekmeyi başardı. Yapımı devam eden Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolu, hızlı tren, otomotiv test merkezi ve yeni OSB kentin cazibesini büyük oranda arttırırken; konut fiyatlarını ise uçurdu.

Bursa'da 2014 yılında 42 bin 437 olan konut satış sayısı, yüzde 14 artışla, 2015'te 50 bin 137'ye yükseldi. 2014'te 954 olan yabancılara konut satışı sayısı da 2015 yılında 1501'e çıktı. Yabancı yatırımcının İstanbul ve Antalya'dan sonra ilk adresi olan Bursa'da konut fiyatları ise 2 yılda yüzde 20 oranında arttı.

Arsalardaki artış yüzde 100'ü geçti

Gelecek yıl konut fiyatlarının daha fazla yükseleceğini tahmin ettiklerini belirten Bursa Emlak Müşavirleri Esnaf Odası (BEMO) Başkanı Erdal Çelebi, "2013-2014'te dönümü 500-600 bin lira olan arsalar bugün 1700-1800 liraya satılıyor. Doğal olarak artan arsa maliyetleri konuta yansıyor. Şehrin batısının yanı sıra doğusu da gelişmeye başladı. Beş merkez ilçe olan Nilüfer, Osmangazi, Gürsu, Kestel ve Yıldırım'da metrekare birim fiyatları 2 bin liradan başlayıp 6 bin liraya kadar çıkıyor. Hatta bazı bölgelerde 1,5 milyon liraya daireler satılıyor" dedi.

"Bursa, İstanbul'u sollayabilir"

Bursa'nın Arap yatırımcılardan istediği payı hala alamadığını belirten Çelebi, bölgedeki projelerin yabancı yatırımcıyı günden güne çektiğine işaret etti. Otomotiv Test Merkezi projesi nedeniyle yatırımcıların odak noktası haline gelen Yenişehir'in daha fazla tanınmasıyla Bursa'nın yabancıya konut satışında İstanbul'u bile geçebileceğini söyleyen Çelebi, "Otomotiv Test Merkezi'ni kapsayan alanda 5 yıl önce bir dönümü 3-4 bin lira olan arsalar, bugün mahkeme yoluyla, 47 bin liraya kamulaştırılıyor. Merkezin etrafındaki arsaların dönümü ise 20-25 bin lira arasında. Bu bölgede arsalar sürekli el değiştiriyor. Otomotiv Test Merkezi, Yenişehir'i ayakta tutacak bir proje olarak görülüyor. Bu nedenle bölge çok yakında alışveriş merkezleri, oteller gibi projelere de ihtiyaç duyacak. Yerel idarenin bir an önce Yenişehir-Bursa arasında imar planı uygulayıp geleceğe yön çizmesi gerekiyor" dedi.

"Karacabey 10 yılda 10'a katlandı"

Özellikle Karacabey'deki kiraların her yıl katlandığını aktaran Çelebi, TEKNOSAB'ın bölgede projelendirilmesi ve Bandırma'ya yapılacak yeni limana yakın oluşu sebebiyle fiyatların daha da yükseleceğini vurguladı. Çelebi, "İstanbullu sanayici, yeni otobanın ve Körfez geçiş köprüsünün hizmete girmesiyle, Avrupa Yakası'ndan 1 saat 15 dakika, Anadolu yakasından da 1 saat gibi kısa sürede TEKNOSAB'a ulaşabilecek. Bunların da etkisiyle 2008 yılında Nilüfer Konaklı'dan sonraki bölgede 1,5-2 bin lira olan dönüm başı arsa fiyatları bugün 20 bin liraya ulaşmış durumda. Bursa-Karacabey arası E-5 istikametindeki köylerde özellikle yolun sağ tarafında yer bulmak mümkün değil. Fiyatlar 10 yılda 10'a katlandı" açıklamasında bulundu.