EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

"Bu yıl konut satışında rekor kırarız"

Eylül ayı konut satış istatistiklerini değerlendiren Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Akbal bu yıl konut satışında rekor kırılabileceğini söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül 2017 Konut Satış İstatistiklerini açıkladı. 2017 Eylül ayında konut satışları yüzde 28,8 arttı. Bu sene ilk 9 ayda konut satışı 1 milyon 30 bini aştı. Bu rakam geçen yıl ilk 9 ayda 93o bin seviyelerindeydi. Konuyla ilgili Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Akbal konut satış istatistiklerine ilişkin değerlendirmesinde şunları kaydetti:

“Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayı konut satış rakamlarını açıkladı. Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 28,8 oranında artarak 140 bin 298 olduğunu görüyoruz. Yıllık bazda baktığımızda rekor yılı 2016’nın epey üzerinde seyrediyoruz. Bildiğiniz üzere 8 Eylül 2016'da başlayan ve 150 metrekarenin üzerindeki konutlar için yüzde 18 olan KDV oranının yüzde 8'e düşürülmesi uygulaması 30 eylül itibariyle sona erdi. Ayrıca, tapu işlemleri üzerinden binde 20 oranında alınan tapu harcı, konut ve işyerleri için 30 Eylül'e kadar binde 15 olarak belirlenen oran da ekim ayından itibaren eski haline döndü. Eylül bu teşvikler için son aydı ve yasal düzenlemelerin fiili etkisini TÜİK’in rakamlarında da gördük. Daha büyük resme baktığımızda rekor yılı 2016 toplamında 1 milyon 341 bin ev satışı gerçekleşmişti. Bu yıl ilk 9 ayda 1 milyon 30 bini aşmış durumdayız. Bu rakam geçen yıl ilk 9 aya kıyasla yaklaşık 100 bin fazla konut anlamına geliyor. Yüzde 10’luk bir pozitif ivmeden bahsediyoruz. Bu anlamda bu sene bir rekor sürpriz olmayacak. Keza yabancıya konut satışında geçen yıl ilk 9 ayda 13 bin 210 seviyesindeyken, bu sene ilk 9 ayda rakamın 15 bin 200’ü aştığını görüyoruz. Bu rakamlar bize şunu söylüyor: ‘Bu sene hem yerliye hem yabancıya konut satışında rekor kırarız’.”