EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Boğaziçi’nde yer alan 40 mahalleye İmar Barışı piyangosu vurdu

Boğaziçi’ndeki 40 mahalle İmar Barışı kapsamına dahil edildi. Buradaki vatandaşlar İmar Barışı başvurusunda bulunabilecek.

Boğaziçi’nde ön görünüm bölgesinde bulunan ve İmar Barışı’na dahil edilmeyen bazı bölgelerin Yapı Kayıt Belgesi almasına izin verildi. Habertürk’te yer alan habere göre; TBMM’de kabul edilen yeni düzenlemeyle birlikte büyük çoğunluğu Anadolu Yakası’nda olmak üzere Boğaziçi’nde 40 mahalle İmar Barışı kapsamına girdi.

İmar Barışı’ndan yararlanabilecek yeni bölgelerin toplamda Beşiktaş ilçesi kadar bir alanı teşkil edeceğini dile getiren Tektaş İmar Affı Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya, bunun ciddi manada başvuru sayısını artıracağını belirtti. Hakan Çatalkaya, 31 Aralık’ta sona erecek olan İmar Barışı için başvuru süresinin uzatılmasının iyi olacağını söyledi.

İLK İMAR AFFI KANUNUNDA YOKTU

Haziran ayında yürürlüğe giren İmar Barışı uygulamasında bazı kısıtlamalar yer alıyordu. Bunlardan biri Boğaziçi Kanunu kapsamındaki yerlerin İmar Barışı başvurusunda bulunamamasıydı. Bir diğer kısıtlama ise tarihi yarımada bölgesindeki Sultanahmet ve Topkapı etrafında bulunan yapılardı. Son kısıtlama ise Çanakkale Şehitleri bölgesi içindeki kaçak yapılmış binalar İmar Barışı’ndan faydalanamıyordu.

İlk olarak Boğaziçi’nde yer alan Sarıyer bölgesindeki hak sahiplerinin İmar Barışı’ndan yararlanmak için bakanlığa talepte bulunduklarını dile getiren Hakan Çatalkaya, yapılan girişimlerin neticesinde Sarıyer’de belli bölgelerdeki alanların uygulamadan faydalanabildiğini söyledi. Ancak Boğaziçi ön görünümü kapsamında kalan yerler için de hak sahiplerinin Bakanlığa başvuruda bulunmaya başladığını ifade eden Çatalkaya; “Bakanlık, Boğaziçi ön görünümü kapsamında bulunup deniz gören değil de deniz görmeyen tepenin arkasında bulunan yapılar için bir çalışma yaptı. Kanun tasarısı yayınlandı ve TBMM’den geçti. Cumhurbaşkanı’nın imzası bekleniyor. Kanun kapsamında sahil kısmında bulunan binalar, yalılar İmar Barışı’ndan faydalanamayacak. Sadece Boğaz’ı görmeyen öngörünüm kapsamında olan yerler İmar Barışı’ndan yararlanabilecek” ifadelerini kullandı.

KANUN İMZALANDIKTAN SONRA YARARLANABİLECEK

Kanun imzalandıktan sonra bu bölgelerdeki hak sahiplerinin imar affından yararlanılabileceğini belirten Çatalkaya, söz konusu bölgelerde yaşayan vatandaşların yapı kayıt belgeleri alıp iskanlı tapularını alabileceğini söyledi. Çatalkaya, önemli olan noktanın doğru beyanda bulunulması olduğunu ifade etti ve ekledi: “İmar Barışı’na başvuruda binayla ilgili yıkım kararı ya da idari para cezası varsa Yapı Kayıt Belgesi’yle bunlar da iptal oluyor.”

HEDEFE ULAŞMAK İÇİN İMAR AFFI BAŞVURU SÜRESİ UZATILMALI

İmar Barışı’nda sürenin 31 Aralık’ta dolacağını ifade eden Tektaş İmar Affı Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya, bugüne kadar yaklaşık 10 milyon başvuru yapıldığını fakat hedefin 15 milyon olduğunu dile getirdi. Bu hedefe ulaşılması ve hak sahiplerinin yapı kayıt bedellerini rahat ödeyebilmeleri için sürenin uzatılması gerektiğini düşündüklerini belirten Hakan Çatalkaya, ayrıca Boğaziçi imar affı kapsamındaki hak sahiplerinin başvuru yapabilmesi için de sürenin uzatılmasının çok iyi olacağını da sözlerine ekledi.

İşte İmar Barışı’ndan faydalanabilecek yeni bölgeler:

SARIYER’DE İMAR AFFINA GİREN YERLER: Rumeli Kavağı içi kısımları, Yeni Mahalle, Merkez, İstinye ve Yeniköy’ün bazı bölümleri, Kocataş, Maden, Çayırbaşı, Büyükdere, Cumhuriyet, Kireçburnu, Tarabya üstü, Rumeli Feneri, Rumelihisarı ile Baltalimanı’nın bir kısmı, Kireçburnu, Rumelikavağı.

DİKKAT: Beşiktaş Ortaköy Camii’nden İstinye’ye kadar olan Emirgan ve Bebek İmar Barışı kapsamında değil.

BEYKOZ’DA İMAR AFFINA GİREN YERLER: Yalıköy, Anadolu Kavağı, Anadolu Feneri, Beykoz Merkez, Çiğdem, İncirköy, Çubuklu, Paşabahçe, Gümüşsuyu, Anadoluhisarı, Göksu, Göztepe.

ÜSKÜDAR’DA İMAR AFFINA GİREN YERLER: Kirazlıtepe, Çengelköy, Kuzguncuk, Küplüce, Beylerbeyi, Kuleli ile Kandilli’nin bir kısmı.