EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Bir haftada yaklaşık yarım milyon başvuru alındı! Son tarih 31 Ekim!

İmar affı başvuruları başladığı günden bu yana yaklaşık yarım milyon kişi ‘yapı kayıt belgesi’ için başvuruda bulundu.

Hükümet tarafından yapılan seçim öncesi çıkarılan yasalardan bir tanesi de imar affı! Bu yıl konut ve gayrimenkul sektörünün kalkınması için atılan önemli adımlardan bir tanesi imar affı yasasının çıkarılması oldu! Kısa süre önce başvuruları alınmaya başlanan imar affı için yaklaşık 10 gün gibi kısa bir sürede toplam 448 bin 234 adet başvuru kaydedildi.

Son başvuru tarihi 31 Ekim 2018 olarak belirlenen projede kaçak konutlara ‘yapı kayıt belgesi’ tahsis edilerek kayıtsızlıktan doğan tüm imar sorunları ortadan kaldırılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imar affı uygulamasına yoğun talep devam ediyor. Yılların imar sorununu kökten çözecek uygulama sayesinde yaklaşık 15 milyon vatandaş kaçak yapı sahibi olmaktan kurtulacak. İmar affından faydalanarak kayıt altına alınan tüm yapıların elektrik, su, doğalgaz aboneliği gibi imardan doğan sorunları ortadan kaldırılacak.

Haziran ayının ilk haftası içinde kayıtlarının başladığı İmar Barışı düzenlemesi kapsamında 31 Aralık 2017’den önceki ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış kırsal ve kentsel alanlardaki tüm yapılara ‘yapı kayıt belgesi’ verilerek kayıt dışılık ortadan kaldırılacak.

Kaçak yapı sahibi vatandaşlar imar affı başvurularını kendileri müracaat ederek e-devlet üzerinden gerçekleştirebilecek. Kısa sürede yapılan başvuru işleminin ardından yapı kayıt belgesi alınabilmesi için gerekli süreci başlatan bir kısa mesaj vatandaşlara en geç 24 saat içinde iletilecek.

İmar affından faydalanarak yapı kayıt belgesi almak isteyenler vatandaşlar bunun için arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyetinin toplamı üzerinde konutlarda yüzde 3 oranında ticari yapılarda ise yüzde 5 oranında bedel ödemek zorunda!

Yapı Kayıt Belgeleri, e-devlet üzerinden başvurunun tamamlanması ve yapı kayıt belgesi ücretinin ödenmesinden kısa süre sonra vatandaşa veriliyor.