EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Binali Yıldırım: İstanbul’a çok güzel müjdelerimiz var

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, 18 Şubat’tan itibaren projelerini açıklayacaklarını ifade etti. Yıldırım; “İstanbul’a çok güzel müjdelerimiz va

TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, canlı yayında açıklamalarda bulundu. 18 Şubat’tan sonra belirli bir takvime göre projelerini açıklayacaklarını ifade eden Binali Yıldırım; “İstanbul'a çok güzel müjdelerimiz var” dedi.

İstanbul’un ulaşım sorunuyla ilgili çözümlerini de harita üzerinden göstererek anlatan Binali Yıldırım, İstanbul’un, Türkiye'nin yüz ölçümünün binde 7’si olduğunu, nüfus olarak da ülkenin yüzde 20’sine denk geldiğini ifade etti. Yerleşim alanının da toplam yüz ölçümünün beşte biri olduğunu dile getiren Yıldırım, kuzey kısmı yapılaşma dışında kalan kentin TEM ve D-100 kara yolu arasındaki kesimde nüfusun büyük kısmının yaşadığını söyledi. Fiziksel ve coğrafya olarak her türlü olumsuzluğun bir araya toplandığı bir yerden bahsettiklerini ifade eden Yıldırım; “Diğer yandan İstanbul’un başkalarıyla kıyaslanamayacak özellikleri var. Eğer İstanbul tek başına ülke olsa, nüfusu itibarıyla Avrupa’da 13'üncü büyük ülke, dünyada ise 200 ülkeden 41’inci büyük ülke olur” diye konuştu.

İSTANBUL’UN ULAŞIMINI BEN ÇÖZERİM

Binali Yıldırım; “İstanbul’un ulaşımını ben çözerim. Çünkü Türkiye’nin ulaşımını ben çözdüm” diyerek, kentin Anadolu’ya, Avrupa’ya ulaşımıyla bir sorununun olmadığını kaydetti. Buna rağmen şehir içinde sorun yaşandığını vurgulan Yıldırım, 170 kilometre raylı sistem bulunan kentte Gebze'den başlayıp Halkalı’ya giden Devlet Demir Yolları'nın banliyö hattının eklenmesiyle bunun 233 kilometreye çıkacağını söyledi.

RAYLI SİSTEM 520 KİLOMETREYE ÇIKACAK

110 dakikada Gebze’den Halkalı’ya kadar gidileceğini belirten Binali Yıldırım, raylı sistemlerin yapımı tamamlandığında, 5 yıl içerisinde kentteki metro uzunluğunun yaklaşık 520 kilometreye geleceğini, yüzde 18 olan raylı sistemle taşınan yolcu oranının yüzde 48'in üzerine çıkacağını ifade etti.

Akıllı trafik sistemleri uygulanarak trafikte iyileştirme yapılacağını söyleyen Yıldırım, 2023 sonunda İstanbul'da evinden çıkan bir kişinin her 750 metre mesafede bir metro istasyonuna ulaşacağını dile getirdi.

18 Şubat’tan sonra belirli bir takvime göre biz projelerini açıklayacaklarını sözlerine ekleyen Binali Yıldırım; “İstanbul'a çok güzel müjdelerimiz var” dedi.