EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Beşiktaş'ta imara açılan askeri alana konut ve cami yapılacak!

İstanbul Beşiktaş’ta bulunan 30 dönümlük askeri alan TOKİ’ye devredildi. Arazi üzerinde TOKİ tarafından konut, cami, park ve yol yapılacak.

İstanbul Avrupa Yakası ilçelerinden Beşiktaş’ta Barbaros Bulvarı üzerinde yer alan 30 dönümlük askeri alan imara açıldı. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na (TOKİ) devredilen askeri alan üzerinde içerisinde konut, cami, park ve yol barındıran yeni bir proje yapılacak.

Cumhurbaşkanlığından çıkan kararname ile onaylanan plan çevre ve Şehircilik Bakanlığınca askıya çıkarıldı. Askeri alana içinde cami, park, yol ve 5 katlı konut bulunan bir proje yapılmasına karar verildi. Askıya çıkan plan 4 Ekim 2018 tarihine kadar itiraza açık olacak.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, Jandarma Genel Komutanlığı’ndan devralınan Beşiktaş Barbaros Bulvarı üzerindeki Jandarma Dikimevi’nin yer aldığı 30 dönümlük askeri alan üzerinde imar değişikliği yapıldı. TOKİ tarafından devralınan arazi üzerinde küçük ve büyük ölçekli imar planları değişiklikleri yapıldı. Güncelde 12 yapıya ev sahipliği yapan imara açılan askeri alan üzerinde TOKİ tarafından konut, cami, park ve yol yapılacak. Konutların en fazla 5 katlı olması kararlaştırıldı.

Açıklanan imar planı raporunda askeri alan arazisinin etrafından ticari kullanımların daha yoğun olduğunu ama alanın konut kullanımı için daha elverişli olduğuna daire bilgi paylaşıldı. Araç trafiğinin azaltılması için bölgedeki yolların genişletilmesi gerektiği belirtilen raporda, yeni yollara ihtiyaç duyulduğu ve ‘erişilebilir’ sınırlar içinde cami bulunacağı bilgisi de yer aldı. Caminin hem planlama alanına hem de Barbaros Bulvarı üzerinde bölgeye de hizmet vermesi amaçlanıyor.

Proje içinde en çok 5 katlı olacak şekilde üretilecek konut bloklarında ise en az 850 kişinin yaşayacağı tahmin ediliyor. Proje içindeki alanın yüzde 56,89’u konut alanı ve yüzde 34,93’ü de yeşil alan olarak planlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığında askıya çıkan imar planına göre “Kurum ve kuruluş görüşleri uyarınca hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği teklifinin incelenerek 1 no.lu Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin 97. maddesi uyarınca 03.09.2018 tarihinde resen onaylandığı bildirilmiştir" şeklinde paylaşıldı.