EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

BDDK’dan dar gelirliye müjde: “Tasarruflu konut kredisi”

BDDK geçen hafta içinde aldığı kararlı dar gelirli vatandaşlara umut olacak tasarruflu konut kredisi projesinin startını verdi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından geçtiğimiz alınan kararla birlikte enerjide dışa bağımlı yapıya son verecek ve tasarruf sağlayacak bir adım daha attı.

BDDK tarafından alınan kararla enerji tasarruflu evlerde konut kredisi alınırken kolaylık sağlanacak. Tasarruflu kontu kredisi kampanyası kapsamında özellikle dar gelir sınıfında yer alan vatandaşlar alacakları ev enerji tasarruf değerinin yüzde 90’ı kadarını kredi olarak kullanacak ve büyük bir avantaj elde edecek.

Enerji sınıfı B kategorisinde olan tasarruflu konutlarda ise vatandaşlar satın almak istedikleri tasarruflu konutun yüzde 85’lik kısmını kredi olarak kullanabilecekler. Diğer konutlarda ise bu oran yüzde 80 şeklinde olacak. Geliştirilen kampanya sayesinde hem vatandaşlara uygun konut kredisi imkânı sağlanacak hem de yurt genelinde enerji tasarruf kimlik belgesi sahibi olan yapıların sayıları artırılmış olacak. Türkiye’nin enerji anlamında dışa bağımlı yapısını ortadan kaldırmak için birçok çalışma yürütülmeye devam ediyor.

Yurt genelinde dar ve orta gelir sınıfındaki ailelerin satın alabileceği konutların fiyat ortalaması 70 bin TL ile 150 TL arasında değişiklik gösteriyor. Büyük kentlerde bu oran daha yüksek olsa da BDD tarafından başlatılan tasarruflu konut kredisi kampanyası ile konut satın almak isteyen birçok vatandaş Türkiye genelinde hayallerini daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebilme şansı elde edecek.

BDDK tarafından geliştirilen tasarruflu konut kredisi modelinden en çok dar gelirli vatandaşlar avantaj sağlayacak. Dar gelir sınıfındaki vatandaşlar alacakları konutların enerji potansiyeli yüksek ise sadece yüzde 10 peşinat ödeyerek geri kalan kısmı konut kredisi ile kira öder gibi kolaylıkla tahsil edebilecek.

Geliştirilen tasarruflu konut kredisi projesi hakkında konuşan İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Genel Başkanı Nazmi Durbakayım, projenin sektöre canlılık katacağını ve kredi miktarlarının çevreci konutların yapılmasını teşvik edeceğini belirtti. Enerji tasarrufu projesi ile 2023 yılana kadar olan süreçte 1,7 milyon konutun dönüştürülmesi bununla birlikte 10 milyon dolar da gelir sağlanması amaçlanıyor.