Keleş Center Airport
3 Ay Sonra Teslim
Keleş Center Airport İstanbul Avrupa / Küçükçekmece 440.000 TL - 1.400.000 TL Proje Detayı
Nef Çamlıtepe
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Çamlıtepe İstanbul Anadolu / Çekmeköy Proje Detayı
Babacan Port Royal
Hemen Teslim
Babacan Port Royal İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı

BDDK, konut ve taşıt kredilerinde değişikliğe gitti

BDDK, konut ve taşıt kredilerinde değişiklik yaptı. Yeni yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı ve resmen yürürlüğe girdi. İşte tüm detaylar…

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından bankaların kredi işlemlerine ilişkin yönetmelikte bazı düzenlemeler gerçekleştirildi. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik ile birlikte, kredi sınırlamalarına tabi olmayan işlemler başlıklı maddede değişiklik yapıldı. Yeni düzenlemeye göre; sermayesinin çoğunluğu ayrı ayrı veya birlikte Hazine’ye, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na, Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş.’ye ve merkezi yönetim kapsamındaki diğer kamu idarelerine ait bankalara verilen krediler, bankacılık kanunu ile belirlenen ‘kredi sınırları’na dahil olmayacak. Bankacılık Kanunu’ndaki ‘kredi sınırlamalarına dahil olmayan işlemler’ başlıklı 55. Madde’sine göre, bankaların risk grubuna kullandırılan kredilerin hesabında yönetmeliğin 19. Madde’sindeki finansman ortaklıkları dikkate alınmayacak.

Yönetmeliğin konut ile taşıt kredilerinde teminat oranlarına ilişkin hükümlerinde de değişiklik yapıldı. Buna göre tüketicilere, konut edinmeleri amacıyla kullandırılacak olan kredilerde ve konut teminatlı kredilerde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı, enerji performansı A sınıfı olan konutlarda yüzde 90’ı, enerji performansı B sınıfı olan konutlarda ise yüzde 85’i aşamayacak.

Bunun yanı sıra yönetmelikle birlikte taşıt kredilerinde ve taşıt teminatlı kredilerde veya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının taşıtın değerine oranına ilişkin sınırlama 100 bin TL'den, 120 bin TL’ye kadar yükseltildi.

Ayrıca yönetmeliğe eklenen geçici madde ile birlikte kredi kartı borçlarının ödenmesi için kullandırılan tüketici kredilerinde vade sınırı 48 aydan 60 aya çıkarıldı ve borcun başka bankada bulunması halinde borç ödemesinin ilgili bankaya yapılması hüküm altına alındı.