EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Bayrampaşa eski cezaevi alanında dönüşümün son aşamasına gelindi

Yaklaşık 8 yıl öncesine kadar faaliyete devam eden Bayrampaşa Cezaevi'nde dönüşüm başladı. Bayrampaşa Cezaevi Kentsel Dönüşüm Projesi, 11 bin kişiye ev sahipliği yapacak.

Bayrampaşa Cezaevi'nin 2008 yılında kapatılmasıyla başlayan kentsel dönüşüm çalışmalarında son aşamaya gelindi. Bayrampaşa Cezaevi Kentsel Dönüşüm Projesi detaylarının kesinleşmesiyle birlikte projenin ÇED süreci için start verildi.

Türkiye'de ilk kez uygulanacak olan üret-aktar-boşalt sistemiyle hayata geçirilecek olan Bayrampaşa Cezaevi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 127'si ticari ünite ve 2 bin 608'i konut olmak üzere 2 bin 735 bağımsız bölüm inşa edilecek. Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri olacak olan proje içerisinde ilköğretim okulundan ibadet alanlarına, metro istasyonundan kültür sanat merkezine, hastaneden yeşil alanlara site sakinlerinin ihtiyacı olan bütün birimler yer alacak.

İnşaatına yakında başlanıyor

Toplamda 303 milyon 389 bin TL'lik yatırımla inşa edilecek olan Bayrampaşa Cezaevi Kentsel Dönüşüm Projesi, Bayrampaşa İsmetpaşa Mahallesi'nde yer alan 112 bin 870 metrekarelilk arazi üzerinde konumlandırılacak. 12 ve 16 katlı 24 bloktan meydana gelecek olan projenin yüklenicisi KİPTAŞ olacak. Nisan veya Mayıs ayları arasında başlanması beklenen proje tamamlandığında 11 bin kişiye ev sahipliği yapacak. Projenin tamamlanması için öngörülen süre ise yaklaşık 30 ay.

Üret-aktar-boşalt sistemi nasıl işleyecek?

Türkiye'de ilk kez kullanılacak bu sistemle birlikte kentsel dönüşüm süreci mahalleli için eziyet olmaktan çıkacak. İsmetpaşa Mahallesi'nde yaşayanlar projenin ilk etabı olarak hayata geçirilecek olan cezaevi arsasındaki tamamlanan konutlara yerleştirilecek ve dönüşüm sürecinden etkilenmeden burada oturacaklar. Ardından mahalle sakinlerinin eski oturdukları binalar yıkılacak ve tüm alandaki kentsel dönüşüm çalışmaları tamamlanana kadar sistem işlemeye devam edecek.