EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Bankalar konut kredisi faiz oranlarında geri adım atmıyor

16 Mart haftası itibariyle diğer kredi türlerinde gerileme görülse de konut kredisi faizleri yükselmeye devam etti. Bankalar konut kredisinde geri adım atmamaya kararlı.

16 Mart 2018 haftası itibariyle diğer kredi türlerinde gerileme görülse de konut kredisi faizleri yükselmeye devam etti. Bankalar konut kredisinde geri adım atmamayı sürdürüyor.

Konut sektörü sürekli yükselen konut kredisi faiz oranlarından şikayetçi. Konut kredisi faiz oranlarının sürekli yükseliyor olması konut satışlarında ve buna paralel olarak konut fiyatlarındaki artışın gerilemesine neden oldu.

Kredi türlerinin hemen hemen hepsinde 16 Mart 2018 tarihi ile başlayan haftadan itibariyle sınırlı da olsa bir gerileme meydana geldi. Ancak konut kredilerinden bu durumdan bahsetmek ne yazık ki yine mümkün olmadı. Konut piyasasının beklediği haber yine gelmedi.
Konut kredisi faiz oranları yükselişini devam ettiriyor. TCMB’nin verilerine göre, bankaların uyguladığı konut kredisi faizlerinin ağırlıklı ortalaması ise yüzde 14,87 olarak kayıtlara geçti. Bu doğrultuda konut kredileri 9 yılın en yüksek seviyesini korumaya devam etti.

16 Mart 2018 tarihinden itibaren konut kredisi faiz oranlarında yükselişin devam ettiği görüldü. Ancak diğer kredi kalemlerinde düşüş meydana geldi. Aynı verilere göre, söz konusu tarihte ihtiyaç kredisi faiz oranlarında 4 bazlık bir gerileme meydana gelirken, taşıt kredi faizlerinde 28 baz puan bir gerileme ve ticari kredilerde de 124 baz puan gerileme kaydedildi. Tüm bu verilere rağmen konut kredisi faiz oranları engellenemez yükselişini devam ettirdi.

Konut kredisinin faiz oranlarının yükselişi ipotekli konut satışlarında da doğrudan etkisini belli ediyor. En son elde edilen verilere göre, şubat ayında yurt genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı senesine göre yüzde 27,8 değerinde gerileme kaydederek 27 bin 916 şeklinde gerçekleştiği kaydedildi. İpotekli konut satışlarında gerileme 6 aydır devam ediyor.

Yurt genelinde gerçekleştirilen konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 29,1 oranında oldu. İpotekli satışlarda İstanbul ili 5 bin 190 konut satışı ve yüzde 18,6 pay ile en ön sıradaki yerini aldı. Türkiye geneli toplam konut satışları içerisinde ipotekli satışların payının en üst seviyede gerçekleştiği il ise yüzde 40,8 pay ile Amasya olarak kaydedildi.