EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Banka kredisi kullanım oranları düştü

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi ve REIDIN Emlak Endeksi ocak ayı sonuçlarına göre konut kredisi kullanım oranları 4 puan düşüş yaşadı.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi ve REIDIN Emlak Endeksi ocak ayı sonuçlarından elde edilen verilere göre konut kredisi kullanılarak konut alımlarının 4 puan düştüğü, senetli satışların 1 puan artış yaşadığı ve peşinat kullanım oranının 3 puan arttığı görüldü.

Rapordan elde verilere göre konut fiyatlarında yüzde 11.75 oranında artış yaşandığı kaydedildi. Konut fiyatlarının yükselmesiyle birlikte konut kredisi faiz oranları da zirveyi gördü. Buna paralel olarak konut kredisi kullanarak konut alımlarında düşü yaşandığı gözlemlendi.

Konut fiyatları bir önceki yıla kıyasla yüzde 11.75 yükseldi. Konut fiyat artışlarında bir aylı koran ise yüzde 0.85 olarak kaydedildi.

Her yıl aynı dönemde açıklanarak kamuoyuna bildirilen REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi ve REIDIN Emlak Endeksi ocak ayı verileri değerlendirmeye sunuldu.

Türkiye’dek i81 ili dahil eden raporun sonuçlara göre, ocak ayı içinde satılık konutlarda bir önceki ayın aynı ayına kıyasla yüzde 0,85 ve geçtiğimiz senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 11.74 oranında artış olduğu gözlemlendi.
Ocak ayı verilerinden çıkan sonuca göre metrekare temelinde konut fiyatlarının en çok artış gösterdiği il yüzde 2.11 artış oranı ile Artvin ili oldu.

Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi verilerine göre, ocakta bir önceki aya kıyasla yüzde 0.26 ve geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 7.46 yükseliş olduğu kaydedildi. Yüzde 2 artış kaydedilen Ağrı ili kiraların en çok arttığı il, Uşak da en çok azaldığı il olarak kayıtlara geçti.

Yabancı yatırımcıların toplam satışlar içindeki payının yüzde 4 olduğu görüldü. Yabancı yatırımcıların markalı konut projelerinden daire satın alma eğilimi arttı. Yabancı yatırımcı tarafından en çok tercih edilen daire tipleri ise 2+1’ler oldu.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi ve REIDIN Emlak Endeksi sonuçlarına göre, ocak ayında yeni konutlarda bir önceki aya göre yüzde 0,22, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.71 artış yaşandığı kayıtlara eklendi.