EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Banka kredisi alırken nelere dikkat edilmeli?

Banka kredisi kullanarak konut satın almak konut satın almanın en yollardan biri olarak çok sık tercih ediliyor. Peki, konut satın alırken nelere dikkat etmeli?

Konut kredisi kullanarak konut satın almaya karar verdiniz. Şimdi ise yeni kararlar alma süreci bekliyor. Bu süreçte acele etmemeniz mümkün olduğunca detaycı yaklaşmanız gerekiyor. Kendinize uygun konut kredisini bulabilmek konut seçimi yapmak kadar zor bir iş olabilir.

Özellikle büyük şehirler başta olmak üzere konut fiyatlarının sürekli yükseliyor oluşu tüketiciyi konut kredisine yönlendiriyor. Her ne kadar konut kredisi faiz oranları sürekli yükselse de dar gelirli ve peşinatı olmayanlar için hala en temel konut satın alma yöntemi olarak varlığını sürdürüyor. Peki, konut kredisi alınırken nelere dikkat edilmeli? Konut kredisi kullanacağımız bankayı nasıl seçmeliyiz? Konut kredisi alırken karışılabileceğimiz zorluklar nelerdir? Bu süreçte öncellikli olarak nelere dikkat etmeliyiz?

Bankaların konut kredilerini karşılaştırmak ilk etapta çok önemli. Karar aşamasında ilk durak diye düşünebiliriz. Bu aşamada mümkün olduğunca çok banka ile görüşmenizde ve bankaların sunduğu konut kredilerindeki faiz oranlarını ve ödeme planlarını kıyaslamak gerçekten çok önemli.

Gelir giderlerinizi hesaplayıp konut satın alırken bütçenizi sarsmayacak bir plan seçmeniz çok önemli.. Bu etapta en önemli olan kredi alırken kendi bütçeniz. Taksit sayısı yükseldikçe faiz oranı artar; taksit sayısı azaldıkça da faiz oranı düşer. Ancak bu durum taksit tutarlarını da etkiler. Önemli olan gelir ve giderlerinizi hesapladıktan sonra ayırabildiğiniz paranın hangi ödeme planına daha uygun olduğudur.

Dosya ve sigorta masraflarının toplam tutarını işlemleri başlatırken hesaplatın ve net tutarı öğrenin. Kredi alırken sizden çıkacak ekstra ödemeleri de detaylıca araştırıp hesaplamasını yapmış olmanız lazım gelir.

Kredi çekeceğini bankanın yan ürünleri hakkında da detaylı bilgi sahibi olmanız son derece önemli bir konu. Kurum tarafından sağlanabilecek kredi kartı, otomatik ödeme talimatı ile borç ve fatura ödeme gibi bazı yan ürünler mevcuttur. Bu yan hizmetler hakkında detaylı bilgi alıp, işinize yarayacak ürünleri saptayıp kullanıma açılması için talimat vermeniz ve işe yaramayan yan ürünler için de hizmet sunulmasını istemediğinizi söylemeniz gerekmektedir.