EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Bakanlık tarafından konut piyasasını takip sistemi kuruluyor

Konut piyasasını takip sistemi kuruluyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılacak sistemle birlikte konut pazarına ilişkin gerçek rakamlar ortaya çıkacak.

Konut pazarında sağlıklı veri sağlanabilmesi adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çalışma başlatıldı. Konut Piyasası Takip Sistemi adı verilen çalışma ile birlikte konut pazarına ilişkin gerçek rakamlar ortaya çıkacak. Hürriyet Gazetesi’nden Gülistan Alagöz’ün haberine göre; sektörün yol haritası için en temel gereksinim olan doğru envanter de bu çalışmayla oluşacak. Böylece, hangi ilçede kaç proje yapıldı, kaçı satıldı, kaçı boş bekliyor belli olacak. Bunun yanı sıra Konut Piyasası Takip Sistemi ile arzın talebin önüne geçtiği bölgeler tespit edilecek ve kamu o bölgelerde yatırımcıyı yönlendirecek. Ayrıca dönem dönem ortaya çıkan “Konutta balon var mı?” sorusu da bu çalışmayla birlikte yanıt bulacak.

1. EL NET DEĞİL

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) her ay konut satışlarını detaylı bir şekilde açıklıyor. Ancak bu rakamlar sadece tapusu teslim edilen mülkleri gösteriyor. Buna göre üç yıl önce satılan bir evin tapusu yeni verilirse bu yeni satış olarak sisteme dahil ediliyor. Gayrimenkul sektörü temsilcileri bundan dolayı açıklanan ‘1. El Satış Rakamları’nın pazarın gerçekleriyle örtüşmediğini ifade ediyor. Ancak şimdi TÜİK’in yanı sıra farklı birimler de bu çalışmaya dahil edilerek pazarın gerçek durumu gün yüzüne çıkarılacak.

İHTİYACA GÖRE ÜRETİM

Toplanacak ve analiz edilecek olan bu veriler sayesinde Türkiye’nin gayrimenkul üretimi ve satış faaliyetine ilişkin makro ölçekte izleme, değerlendirme ve planlama imkânına kavuşulacağını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; “Elde edilen sonuçlar TÜİK vasıtasıyla kamuoyuyla paylaşılması sonucunda gayrimenkul sektörü paydaşları üretim kararlarını, bireysel yatırımcı da yatırım kararlarını daha doğru verecek” dedi. Gayrimenkul sektörünün ve şehirlerin sağlıklı büyümesi için en temel gereksinimin doğru veri olduğuna dikkat çeken Bakan Kurum, şunları söyledi: “Bakanlığımıza bağlı birimler çalışarak doğru verileri ortaya koyacak. Şehirlerin neye ihtiyacı var, neye yok göreceğiz. Belli bölgelerde yatırımın yoğunlaşması, ihtiyaç fazlası ya da hatalı üretim yapılması milli servete zarar. Bu çalışmayı yaparken bir yandan inşaat yapan firmaların mali ve teknik yeterliliğine göre sınıflandırılması çalışmasında da sona yaklaşıyoruz. Bundan sonra nerede ne ihtiyaç varsa o yapılacak, kim yapabilecek seviyedeyse işi da o üstlenecek” şeklinde konuştu.

NASIL BİR YOL İZLENECEK?

Yeni sistem sayesinde inşaat ruhsatı ve yapı kullanma izin belgeleri alınmış ancak ikamet kaydı alınmamış gayrimenkullere ait veriler birbiri ile entegre edilecek. Böylece boş gayrimenkullerin tespiti sağlanacak.

Yeni sistemde Türkiye Noterler Birliği’nden 1 Mart 2016 tarihinden itibaren kayıt altına alınan satış vaadi sözleşmelere ait veriler de istenecek. TAKBİS ile MAKS ve Noterler Birliği’nden alınacak verilerin TÜİK verileri ile karşılaştırmalı analizleri yapılacak ve konut stoğu istatistikleri elde edilecek.

NÜFUS VE VATANDAŞLIK

İşleri Genel Müdürlüğü ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü arasında veri transferine yönelik bir protokol imzalanacak. Böylece MAKS verilerinin ihtiyaç duyulduğu zamanlarda temin edilebilmesi sağlanacak.

MAKS’tan düzenli veri akışı sağlandıktan sonra, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilecek ve olan bir sistem yardımıyla toplanan tüm verilerin karşılaştırılarak analiz edileceği ve proje konusuyla ilgili düzenli raporlanmanın yapılabileceği düşünülüyor.