EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Bakanlık İmar Barışı başvurularında fırsatçılara karşı uyardı

31 Ekim’de sona erecek olan İmar Barışı ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan uyarı geldi. Fırsatçılara karşı dikkatli olunması gerektiği belirtildi.

Türkiye'deki 13 milyon kaçak ve ruhsatsız yapıyı ilgilendiren ve binaların tapu alabilmesi için önemli bir fırsat sunan İmar Barışı başvuruları devam ediyor. İmar Barışı’nda son gün ise 31 Ekim olarak belirlendi. İmar Barışı’nda bugüne kadar 7 milyonun üzerinde başvuru yapıldı. Başvurular kapsamında devletin kasasına 4.5 milyar TL girdi. Başvuru sürecini fırsata çevirmek isteyenlere karşı ise bakanlıktan son dakika uyarısı geldi.

FIRSATÇILAR HAKSIZ KAZANÇ ELDE ETMENİN PEŞİNDE

Vatan Gazetesi'nden Meltem Kara'nın haberine göre; İmar Barışı ile birlikle birçok fırsatçı ortaya çıktı. E-devlet üzerinden yapılabilen İmar Barışı başvurularında istenilen alan değeri, metrekare, aykırılık gibi bilgileri bilmeyen vatandaşlar mimarlık ve müteahhitlik şirketlerine yardık almak için başvuruyor. Bu durum ise fırsatçıları atağa geçirdi. Bu durumu fırsata çevirmek isteyen birçok emlakçı, mimarlık ve müteahhitlik firmaları haksız kazanç sağlamanın peşine düştü.

VATANDAŞTAN 30 BİN TL İSTEYEN BİLE VAR

Fırsatçılar, Yapı Kayıt Belgesi için gerekli olmayan proje çizimi yaparak vatandaştan 30 bin TL talep ediyor. Halbuki Yapı Kayıt Belgesi almak için süreci yürüten firmalar daire başı 200-300 TL gibi bedellerle bu işlemleri yapabiliyor. Tapu işlemleri de dahil edildiğinde ise bu bedel en fazla 3 bin TL civarında oluyor.

İMAR BARIŞINDA İKİ ÖNEMLİ SÜREÇ

İmar Barışı sürecinde yapılacak olan işlemler iki etaba ayrılıyor. İlk etapta, başvuru sürecinden önce ödemenin yapılıp Yapı Kayıt Belgesi almak. İkinci etap ise, Yapı Kayıt Belgesi alındıktan sonra binanın tapusunu almaya kadar işleyen zaman dilimi.

İmar Barışı’nda ilk etapta başvuru sırasında ada ve parsel bilgileri, inşaat alanı, konutların ve işyerlerinin ayrı ayrı alanları, yapıdaki konut ve işyeri sayısı, yapının bulunduğu arsanın alanı, arsa/arazinin emlak vergi birim değeri, yapı sınıfı, imar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi gibi bilgilerin bilinmesi gerekiyor. Bu bilgilerle başvuru ve ödeme yaptıktan sonra Yapı Kayıt Belgesi'ne sahip olunabiliyor.

YETKİLİLER FIRSATÇILARA KARŞI UYARDI

Fırsatçılara karşı uyaran Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, vatandaşın kolayca başvurabilmesi için e-devlet üzerinden uygulama yaptıklarını ancak bu tür mühendislik firmalarına başvurmayı kişilerin tercihlerine bıraktıklarını belirtti. Firmalarla çalışan vatandaşların dikkatli olması gerektiğini belirten yetkililer, yanlış bilgilerle başvuru yapma ihtimali de olduğunu vurguladı ve ekledi: Söz konusu firmalardan doğru başvuru yapılacağına dair teminat alınmalı.