EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Bakan Sarı yeni imar kanunuyla ilgili müjdeyi verdi!

"Yönetmelikler yoruma açık olmamalı" diyen Bakan Sarı, haksız rekabeti sona erdirecek yeni imar kanununun 2017 yılında hazır olacağını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, 2017'de yürürlüğe girecek olan yeni kanunla beraber belediyeler arasındaki haksız rekabetin de sona ereceğini söyledi. Bakan Sarı ayrıca yeni düzenlemeler ile birlikte inşaat sektörünün önünü açmayı hedeflediklerini, kentsel dönüşüm yasası ve imar yasası üzerinde çalıştıklarını da belirterek, 2016 sonu ya da 2017 başı gibi yeni imar kanununun hazır olacağını dile getirdi.

Kendi bakanlık döneminin öncesinde de bu alanla ilgili çalışmalar yürütülmüş olduğunu şimdi de daha önceden yapılan düzenlemelerin üzerinden geçtiklerini söyleyen Sarı, imar yönetmeliğindeki alan hesaplamasının, farklı belediyeler tarafından farklı yorumlanabildiğini, bunun da haksız rekabete yol açtığını ifade etti.

"Yönetmelikler yoruma açık olmamalı"

Akşam'ın haberine göre, konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Sarı, "Bir belediye duvar içinden ölçüm yaparken, diğeri ortasından, bir diğeri dışından ölçüm yapabiliyor. Her katta 2 metrekareden sayarsak, 20 katlı binada 40 metrekarelik ufak bir dükkan boyutunda fark doğabiliyor. Oysa yönetmelikler bu kadar yoruma açık olmamalı, yapan kişinin insiyatifine kalmamalı" dedi.