EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Bakan Özhaseki: "Bir an önce sağlam binalara kavuşmalıyız"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "İstanbul'da 2030 kadar 7-7,5 şiddetinde deprem olacak. Bir an önce sağlam binalara kavuşmalıyız" dedi.

Güngören'de müteahhit, mimar, mühendis ve emlakçılarla bir araya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, gayrimenkul sektörü ve kentsel dönüşüme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Özhaseki, inşaat sektörünün diğer ülkelerin aksine, Türkiye'de ekonomide önemli bir paya sahip olduğunu söyledi. Özhaseki, Amerika ve birçok Avrupa ülkesinde inşaat sektörünün durağanlık yaşamasına rağmen, Türkiye'de sektörün geleceğinin parlak olduğunu belirti.

Türkiye'nin deprem gerçeğini hatırlatan Özhaseki, şöyle devam etti:

"Kentsel dönüşüm konusunda çok titiz davrandığımızı söyleyemeyiz. Kimseyi suçlamıyorum. Ev sahibi 50 metrelik evi 80 metreye, müteahhit arkadaşlar biraz daha fazla nasıl kazanmanın mantığında. Belediyelerin de birçok yerde, ‘Öyle bir belalı iş ki hangi mahalleye gitsem karşıma 500 kişi çıkıyor. Tek tek adamların gönlünü nasıl alayım' diyor. Bakanlık tarafı ise ‘biz kentsel dönüşüm yasası yaptık. Teşvik veriyoruz bundan sonra ne yapalım' görüşünde. Böyle yaparak biz vebalden kurtulamayız. Bilim adamlarının birçoğu, 2030 kadar İstanbul'da büyük bir deprem var ve bu 7-7,5 şiddetine olacak' diyor. Herkes etrafını bir düşünsün. Depreme gerek yok. Zaten bazı binalar olduğu yerde dökülüyor. Neden acele etmiyoruz. İstanbul'da yılda en az 250 bin binayı dönüştürmek zorundayız. Bir an önce sağlam binalara kavuşmamız lazım. Bir o kadar binayı da Anadolu'da da dönüştürmemiz lazım."