EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Bakan Özhaseki açıkladı: İmar denetim yasası değişiyor

Uluslararası Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Konferansı'nda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, imar denetimi yasasının değişeceğini bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Uluslararası Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Konferansı’nda önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Özhaseki imar denetiminde mevcut yasada bazı aksaklıklar olduğunu ve imar denetim yasasında değişikliğe gidileceğini kamuoyuna duyurdu.

İmar denetimiyle ilgili tüm aksaklıkların düzeltileceğine vurgu yapan Özhaseki imar denetimi ile ilgili yasanın değiştirileceğini bildirdi.

Özhaseki, imara ilişkin çalışmaların bu yıl Meclis takvimi içerisinde çıkarılmasını düşündüklerini ifade ederek şu açıklamalarda bulundu:

"İmar denetimleriyle ilgili biraz daha sıkı tutmamız gerektiğini anladık. İmar denetimiyle ilgili yasayı değiştiriyoruz. Eskiden nasıl oluyordu, insanlar kendi konutlarını değiştirecekleri zaman bir müteahhitle anlaşmaya çalışırlar ve yasa diyor ki o müteahhidin yaptığı binayı denetleyecek bir denetim firması lazım. Fakat ev sahibi, genellikle müteahhide 'sen yapı denetim masrafını ver. Benden para isteme' diyor. Müteahhit gidiyor, yapı denetim firmasıyla anlaşıyor.

Kendini denetleyecek adamı pazarlıkla belirliyor. Şimdi kim kimi parayla tutup da kendisini denetlemesini hakkıyla bekleyebilir ki, böyle bir şey olabilir mi? Ahbap - çavuş ilişkisi başlıyor. Biz ne kadar denetlersek denetleyelim, müthiş bir yanlışlık da burada var. Binanın kalitesini kontrol etme noktasında hele ki deprem ülkesi olduğumuz bir yerde bu zaafımızın da giderilmesi lazım. Bunların hepsinin ortadan kalkacağı yasaları hazırladık.”