EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Bahar geldi, konut satışları fırladı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Mart ayına ilişkin konut satış istatistiklerinden edinilen bilgiye göre, konut satışları yüzde 15,2 oranında arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. İstatiğe göre, Türkiye genelinde Mart ayında satılan konut sayısı yüzde 15,2 oranında artarak 117 bin 205'e yükseldi. Konut satış grafiğinde ilk sıraya yüzde 18,8 ile İstanbul oturdu. İstanbul'u yüzde 10,9 ile Ankara ve yüzde 6,4 ile İzmir izledi. Türkiye'de konut satışının en çok düşüş olduğu iller ise sırasıyla Ardahan, Şırnak ve Bayburt oldu.

İpotekli satışlarda rekor Artvin'de

Mart ayı içerisinde ipotekli konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14,3 oranında azaldı. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı ise yüzde 33,1 olarak hesaplandı. İpotekli satış payının en yüksek olduğu illerde ise ilk sırayı yüzde 50,3 ile Artvin aldı. Diğer satış türleri sonucunda el değiştiren konut sayısı ise martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,8 artarak, 78 bin 383'e yükseldi.

Sıralama değişmedi

Türkiye genelinde ilk defa satılan konutların sayısı Mart ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,7 artarak 52 bin 374 oldu. İlk satışlarda İstanbul 10 bin 216 konut satışı ile en yüksek paya sahip olurken, İstanbul'u 4 bin 838 konut satışı ile Ankara ve 2 bin 860 konut satışı ile İzmir takip etti.