EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Bağdat Caddesi’nde birçok proje yarım kaldı

İstanbul Anadolu yakasının en merkezi noktalarından Bağdat Caddesi’nde 2 bin konut yarım kaldı. Tamamlanan projelerde satışlar durdu.

Plansız girişilen kentsel dönüşüm İstanbul Anadolu yakasının cazibe merkezlerinden biri olan Bağdat Caddesi’nde çok ciddi sorunlara yol açtı. Bölgenin geleceğini tehlikeye atan yatırımlar nedeniyle Bağdat Caddesi büyük bir şantiye alanına dönüştü

Dünya gazetesinin haberine göre şehir plancılarının öngördükleri şekilde etap etap başlamak, rezerv alanlar oluşturarak ilerlemek yerine binlerce binanın aynı anda dönüşüme sokulduğu bölgede yüzden fazla müteahhit de sorunlar yaşamaya başladı.

Yaklaşık 2 bin konutu kapsayan 100’e yakın projenin durma noktasında olduğu belirtiliyor. Yarım kalan inşaatları, bir araya gelen kat malikleri bitirmeye çalışıyor. Yıkımların yarattığı konut açığı nedeniyle kiralar iki-üç katına ulaştı.

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Melih Tavukçuoğlu’na göre, yaşanan sıkıntıları fırsata çevirmek isteyen “çantacılar” ortaya çıktı. Çok sayıda müteahhidin sorun yaşadığını belirten Tavukçuoğlu, “Sorunlu firmalara gidip yarı fiyatına daire alıyorlar. Spot piyasa oluşuyor” dedi.

Bölgenin prestijiyle ilgili yapılan kulisler eskiden beri bölgede iş yapan markalara bir anda Anadolu’dan ve başka bölgelerden gelenlerin de eklenmesine neden oldu. Bağdat Caddesi’nde çalışan müteahhit sayısı 500’ü aştı. Sayı artınca rekabetin getirdiği yıkıcı sorunlar da ortaya çıktı. (BusinessHT)