EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Aziz Torun: "Tarihi kampanya sonunda konut fiyatları revize edilecek"

Sektörün son durumunu değerlendiren GYODER Başkanı Aziz Torun, konutta başlayan ikinci tarihi kampanya sonunda fiyatları revize edeceklerini ifade etti.

Konut sahibi olmak isteyenlerin beklememesi gerektiğini söyleyen Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun, "Ülkemizin en önemli ihtiyaçlarından birisi de döviz girdilerinin artması. Gayrimenkul büyük rakamlara ulaşabilme potansiyeline sahip bir alan. Ürün ihraç edersiniz ancak toplam rakamlara baktığınızda daire fiyatları birkaç yüz bin dolardan başlıyor. Onun için gayrimenkul satışları Türkiye'ye önemli bir döviz kazandırma potansiyeline sahip" dedi.

Yabancı yatırımcıların Türkiye'de konut sahibi olmasına yönelik yeni düzenlemenin yabancılara iyi bir şekilde tanıtılması gerektiğini söyleyen Torun, "Türkiye'den gayrimenkul alma potansiyeline sahip ülkelerde bu tanıtımların iyi yapılması lazım. İnsanlar önce Türkiye'ye gelecek, bu ülkeyi sevecekler, sonra 'bizim de orada bir dairemiz olsun' diyecekler. O da bir döviz getirisi olarak ülkeye girecek. Bu potansiyeli artırmak için bazı teşvikler sunmamız lazım. 'Sen bizim normal vatandaştan daha fazla avantaja sahipsin. Onun için gel buradan gayrimenkul al' dememiz lazım. Bu da nedir? Oturma izni vardı. 1 milyon dolarlık bir yatırım yapana vatandaşlık hakkı veriliyor.

Bu rakam biraz daha aşağıya çekilirse, 400-500 bin dolar olursa daha teşvik edilebilir ve ulaşılabilir olur. Harçlarda yabancılara hak tanınsın, teşvik edilsin. KDV muafiyeti tanınmış olması avantajlı olabilir. Bunun ihracat olarak sayılması KDV muafiyeti sağlayacak. Bizler de ihracatçı konumunda olursak yabancıya satmak için biraz daha gayret göstereceğiz. O zaman biz de motive olacağız. İhracat yaptık, ülkemize döviz kazandırdık diyeceğiz. İhracatçılara verilen teşvikleri alacağız. Taleplerimizi dinliyor ve değerlendiriyorlar. Umuyoruz ki önümüzdeki günlerde olumlu sonuçlanacak" diye konuştu.

Nisan ayında zam geliyor

Torunlar İnşaat olarak maliyet artışları nedeniyle revize etmeleri gereken gayrimenkul fiyatlarını dondurduklarını ancak kampanya sonunda fiyatları revize edeceklerini ifade eden Aziz Torun, şöyle devam etti:

"Gayrimenkul almak isteyenlere bir çağrı yapmak istiyorum; önümüzdeki günlerde fiyatlar artmak zorunda çünkü maliyetler yükseliyor. Kur artışlarının da enflasyona yansımasıyla fiyatlar yükselmek zorunda. Sektör en minimum marjlarla çalışıyor. Maliyet artışlarının da fiyat artışlarına yansıması muhtemeldir. Onun için de fiyatlar artacak. Zaten talebin artmasını sağlamak için bunları yapıyoruz. Fert başına olan gelirde artış yok. Onların gelir düzeyindeki artış imkanı sınırlı olduğu için biz onlara yaklaşmaya çalışıyoruz.

Vadeyi 20 yıla çıkararak alım imkanını artırmaya çalışıyoruz. Vadeden dolayı üstüne bir fiyat eklenmiyor. Bizim kampanyamıza katılanların da bunu yapmamaları kaydıyla kampanyaya katılmalarını şart koşuyoruz. Etik olarak böyle yapılması gerektiğini söylüyoruz. Buna rağmen biz o rakamları bilmiyoruz.Tekstilde bir kampanya olduğunda, 100 liralık mal 50 liraya düşmüşse, sadece etiketin üzerinde fiyatı yükseltip üzerinden indirim yapılıyordu. Şu anda kurumsal şirketler ve perakende sektörü böyle bir şeye tenezzül etmiyor."