EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Avrasya Tüneli ücretleri şehit ve gazi yakınlarına gönderilecek

Avrasya Tüneli'nin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; tünelin geçiş ücretlerinin, şehit ve gazilere yönelik hesapta toplanacağını söyledi.

Asya ve Avrupa yakasını İstanbul Boğazı tabanında ikinci kez birbirine bağlayan Avrasya Tüneli'nin açılışı devlet erkanının katıldığı törenle gerçekleşti. İnşaatına 2011 yılının Şubat ayında başlanan Avrasya Tüneli, halkın hizmetine açılmasıyla birlikte trafikte 52 milyon saatlik zaman tasarrufu sağlayacak. Yarın sabah 07.00 itibariyle vatandaşın kullanımına açılacak olan Avrasya Tüneli, saat 21.00'e kadar açık olacak. Tünelin 24 saat boyıunca kullanımına 30 Ocak'tan sonra başlanacak.

Tünelin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şunları söyledi:

"Açılışını yaptığımız ve ismini Avrasya Tüneli olarak belirlediğimiz İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi projesinin ülkemize milletimize hayırlı olmasını Allah'tan temenni ediyorum. İki kıtayı birbirine bağlayan nadide bir şehrin mensuplarıyız. Bu projenin hayata geçmesini sağlayan tüm kurumlarımızı tebrik ediyorum. Temelini Asya yakasında yapmıştık, açılışını Avrupa yakasında yapıyoruz. Bu ne güzel mutluluk.

"Devletin kasasından tek kuruş çıkmadı"

Avrasya Tüneli yaklaşık 4 yılda inşa edilmiş ve kendi alanında pek çok ilkler kullanılarak tamamlanmıştır. Birçok ödül alan bu projenin artık daha çok ilgi göreceğini biliyorum. 1 milyar 245 milyon dolar. Bir tarafta Marmaray, bir tarafta Avrasya Tüneli. Artık fırtına çıktı, sis çöktü, köprüde trafik durdu haberlerini geride bırakıyoruz. Kesintisiz araç ulaşımı mümkün hale geldi. Bu eser için devletin kasasından tek kuruş çıkmamıştır.

Tünelin inşasını ve işletmesini üstlenen firmalar projenin finansmanını kendileri sağlamıştır. 25 sene boyunca hazineye 180 milyon lira gelir getirecek, sürenin sonunda tamamen devlete geçecek. Harem ve Çatladıkapı arasında geliştirilen tünel sayesinde 100 dakikalık süre 15 dakikaya iniyor.

Bundan sonra Kanal İstanbul, inşallah Karadeniz'i Marmara'ya bağlayacağız. 18 Mart'ta Çanakkale Köprüsü'nün temelini inşallah atıyoruz. Bir diğer önemli projemiz yeni havalimanımız 2018'in Şubat ayında dünyanın 1 numaralı havaalanının açılışı yapıyoruz.

"Yılbaşına kadar 15 TL olsun"

Yılbaşına kadar buranın ücreti 15 TL olsun. Ama bu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığındaki şehitlerimize yönelik o hesaba gidecek. Buranın geliri 15 TL, resmi hesap daha sonra ilan edilecek. Bugüne kadar bu geçişler yapılacak. Şehit ve gazilere yönelik hesapta toplanacak. Suriye ve Irak'taki müdahalelerimize de devam edeceğiz. Desteklerimizi vermek sureti ile Dışişleri Bakanımız da Moskova'daki çalışmalara devam ediyor."