Keleş Center Airport
3 Ay Sonra Teslim
Keleş Center Airport İstanbul Avrupa / Küçükçekmece 440.000 TL - 1.400.000 TL Proje Detayı
Nef Çamlıtepe
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Çamlıtepe İstanbul Anadolu / Çekmeköy Proje Detayı
Babacan Port Royal
Hemen Teslim
Babacan Port Royal İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı

Ataköy sahilindeki tarihi baruthane TOKİ Park olacak

İstanbul Ataköy sahilince yer alan tarihi baruthane TOKİ tarafından park olarak inşa edilecek. TOKİ Park’ın 60 dönümlük alanı 25 yıllığına İBB’ye devredilecek.

Türkiye’nin en büyük sosyal kout üreticisi Türkiye Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından İstanbul Ataköy sahilinde yer alan tarihi baruthane park olarak yeniden hayata kazandırılacak. TOKİ Park olarak inşa edilecek alanın 60 dönümlük arazisi TOKİ tarafından 25 yıllık süre ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) kiralanacak.

İBB ve TOKİ arasında gerçekleştirilen protokol gereği TOKİ Ataköy sahilinde yer alan tarihi baruthaneye TOKİ Park inşa edecek. İnşası tamamlandıktan sonra park alanı İBB’ye devredilecek. Parkın bakım, onarım gibi işleri ile yönetim ile ilgili işlerinden tamamen İBB sorumlu olacak. Ancak İBB TOKİ Park’tan kazandığı parayı İBB ile bölüşecek.

TOKİ’nin Ataköy sahilinde eski baruthane alanında inşasını planladığı TOKİ Park projesine ait arzi 2010 yılında Emlak Bankası tarafından TOKİ’ye devredilmişti. TOKİ tarafından 2010 yılında gerçekleştirilen ihaleden çıkan sonuca göre alan aylık 6 milyon TL bedelle 49 yıllığına Çelebican A. Ş’ye kiralanmıştı.

Çelebican A.Ş tarafından Ataköy sahiline 7 blok şeklinde tasarlanan Blumar projesi inşa edilecekti. Ancak Bakırköy Belediye Başkanlığı ve dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın itirazı nedeniyle 2017 yılında iptal kararı alınmıştı. Eski İBB Başkanı Kadir Topbaş İstanbul Ataköy sahilinde yer alan tarihi baruthaneye ait alanın park yapılmasını arzu ediyordu. 2017 yılında alınan iptal kararı ile Ataköy sahilindeki alan yapılaşmadan kurtulmuştu.