EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Araplar Karadeniz’de konut ve fındık bahçesi alıyor

Arapların Karadeniz Bölgesi’ne olan ilgisi artarak devam ediyor. Bölgeye gelen Arap turistler konut ve fındık bahçesi satın alıyor.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) ülkelerinden gelen ziyaretçiler Karadeniz Bölgesi’ne akın ediyor. Özellikle Ortadoğulu yatırımcıların ilgi odağı haline gelen bölgeden Arap turistler son dört yılda, 113 konut ile 70 dönüm fındık bahçesi satın aldı.

TRABZON’DAN SONRA ORDU’YA

Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre; Karadeniz Bölgesi’ne MENA ülkelerinden ziyaretçiler, her yıl katlanarak artış gösteriyor. Trabzon’dan sonra Ordu’ya yoğun ilgi gösteren 111 bin yabancı turistin, yaklaşık 80 binini Arap turistler oluşturdu. Kenti ziyaret eden Arap turistler, konut ve fındık bahçesi satın almalarının yanı sıra alışveriş de yapıp bölge ekonomisine teşvik veriyor.

TURİZM AMAÇLI YATIRIM

Tapu kadastro verilerine göre, 2017’de Ordu’da Suudi Arabistan uyruklu 45 kişi, 2018’de ise 34 kişi konut ve arsa satın aldı. Arapların son dört yılda Ordu’da satın aldığı konut sayısı ise 113’e çıktı. Ünye’den 11 dönüm fındık bahçesi satın alan Araplar, 2018 yılında Fatsa’dan 59 dönüm fındık bahçesi satın aldı. Turistler, Çambaşı Yaylası ile 1500 rakımlı Aybastı Perşembe Yaylası’nda da turizm amaçlı yatırım yapmak için arazi araştırıyor.

EN ÇOK TALEP FATSA VE ÜNYE'YE

Ordu Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Uğur Yüce, Arap turistlerin en çok Ünye ve Fatsa’ya yöneldiklerini ifade etti. Arapların Ordu’da 100’den fazla konut aldığını söyleyen Uğur Yüce; “Son 2 yıldır ise fındık bahçesine rağbet gösteriyorlar. Araplar, Ünye ve Fatsa’da konutun yanı sıra fındık bahçesi de satın alıyorlar. Ordu’ya ilk geldiği yıllarda Araplar Altınordu ilçe merkezinde yer arayışlarında bulunmuş ve konutla ilgilenmişti. Ancak sonradan Ünye ve Fatsa ilçelerine yöneldiler. Alışveriş de buralarda daha çok” diye konuştu.

Haberin tamamını okumak için BURAYA tıklayın!