EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Anadolu yakası iş yaşamının merkezi olacak

Yapılan yatırımlarla birlikte kısa sürede Avrupa yakasını yakalayan Anadolu yakasında gayrimenkul fiyatlarının artması bekleniyor.

Türkiye'nin dört bir tarafında çalışmaları hızla devam eden ulaşım projeleri gayrimenkul sektörünü doğrudan etkiliyor. Özellikle İstanbul'un Anadolu yakasına yapılan yatırımlar bölgedeki gayrimenkul sahiplerini oldukça mutlu ediyor. Anadolu yakasında çalışmaları devam eden ulaşım ve altyapı çalışmalarıyla, bölgede yer alan ofislerin fiyatları Avrupa yakasını yakaladı.

Anadolu yakasına talep artıyor

Konuyla ilgili olarak "Anadolu Yakası Ofis Piyasası Değerlendirmesi" başlıklı raporunu paylaşan Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Gayrimenkul Değerleme Özel Projeler Değerleme Departmanı Kıdemli Değerleme Uzmanı Seda Güler, ulaşım ve altyapı gibi hayata geçen projelerin gayrimenkul piyasasını doğrudan etkilediğini ve gayrimenkul piyasası içinde önemli yeri olan ofis sektörüne de büyük katkı sağladığını belirtti. Anadolu yakasına talebin arttığını belirten Güler, "İFM'nin faaliyete geçmesiyle bu değerin yükselmesi bekleniyor. Ataşehir'e oldukça yakın konumda eski ofis yerleşimlerinden olan Kozyatağı bölgesinde yer alan projelerde kira değerlerinin metrekarede ortalama 20 ila 28 dolar mertebelerinde seyrettiği görülmektedir. Büyük alanlı kiralamalarda paçal kira değeri 18-20 dolar seviyesine kadar düşüyor. Anadolu yakasında daha eski ofis bölgelerinden olan Altunizade ve Kavacık'ta daha çok butik tarzı ofis yapılaşması yer alıyor. Bu bölgeler Avrupa yakasına yakınlığı ile yeni açılan ofis trendine göre, az katlı ofis plazalannda yer almak isteyen firmaların tercih ettiği bölgelerdendir.

Altunizade'de ortalama kira bedelleri metrekare bazında 18 ila 22 dolar arasında değişirken, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün yakınında olması nedeniyle tercih edilen ofis bölgelerinden olan Kavacık halihazırda pek çok kurumsal büyük firma tarafından tercih edilmiş bir merkezi iş bölgesi konumunda. Kavacık bölgesinde nitelikli ofislerin metrekaresinin ortalama kirası 15 ila 18 dolar seviyelerinde." diye konuştu.

Anadolu yakası, Avrupa yakasını katlayacak

Konuma göre değerlerin oluştuğunu belirten Güler, "Ekonomide dolar kurundaki dalgalanmalardan ve genel itibarıyla ofis piyasasındaki işlemlerin dolar bazlı olmasından dolayı genel piyasada ortak bir düşüş yaşandığını da söylemek mümkün.

Buna rağmen Anadolu yakasına yapılması planlanan Marmaray'a entegre edilecek olan Kartal-Kurtköy-Tuzla-Gebze koridorunda önerilen raylı sistem projesi, Ürnraniye-Ataşehir/Göztepe Metro Hattı ve Kadıköy-Ataşehir-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı ile Avrasya Tüneli ulaşım alternatiflerinin artırılması ile Anadolu yakasının, Avrupa yakasına oranla ofis sektöründe mevcut duruma göre daha hızlı bir gelişim göstereceği ve gelişimin devam edeceği düşünülmektedir" dedi.