EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Anadolu Yakası gayrimenkulde değer kaybediyor

İstanbul’un Anadolu Yakasındaki gözde ilçelerde konut fiyatları düşüş göstermeye başladı.

Anadolu Yakasında yer alan Caddebostan, Suadiye, Erenköy, Kadıköy, Fikirtepe ve Göztepe lokasyonlarından elde edilen son verilere göre konut fiyatlarında gerileme yaşandı. Gayrimenkulün en değerli olduğu bölgelerde yaşanan düşüş sektörde de dikkat çekiyor.

Anadolu Yakasında yaklaşık 2 yıl önce startı verilen kentsel dönüşüm seferberliğinin sonuçları konut fiyatlarını da etkilemeye başladı. Caddebostan, Suadiye, Erenköy, Kadıköy, Fikirtepe, Göztepe gibi gözde lokasyonlarda konut fiyatları gerilemeye başladı.

Bölgedeki arz fazlalığı konut projelerinin satılmamasına neden oldu

Bağdat Caddesi çevresinde toplam 5 bin bina yenileniyor. Kentsel dönüşüş çalışmalarının en yoğun olduğu cazibe merkezi bölgede bazı projeler yarım kaldı. Yarım kalan projelerin oluşturduğu mağduriyetler ve görüntü kirliliği bölgeye olan güvenin ve ilginin sarsılmasına neden oldu. Kadıköy ilçesinin en gözde lokasyonu olarak bilinen Bağdat Caddesi’nde de konut fiyatları düşüş yaşandığı gözlemlendi. Bölgedeki arz fazlası da bazı konut projelerin satılmamasına neden oldu.

Bağdat Caddesi’nde metrekare fiyatları 8-10 bin TL arasına geriledi

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Melih Tavukçuoğlu kentsel dönüşümün geldiği yerlerde konut fiyatlarının düştüğüne vurgu yaparak, Caddebostan, Suadiye, Erenköy, Kadıköy, Fikirtepe, Göztepe'de konut fiyatlarının düştüğünü ve Fikirtepe'de yer alan bir konutun metrekare fiyatının 9 bin TL - 10 bin TL arasından 6 bin TL 7 bin TL arasına gerilediğini, Bağdat Caddesi'nde ise metrekare fiyatının 12 bin TL ile 15 bin TL arasından 8 bin TL ile 10 bin TL arasına gerilediğini ifade etti.

Kadıköy’de amortisman süresi 35 yıla yükseldi

TSKB Gayrimenkul Değerleme tarafından hazırlanan rapora göre, Kadıköy'de geri dönüş süresi 35 yıl, Fikirtepe 32,6 yıl, Ataköy, Zeytinburnu, İstinye ve Tarabya aksında ise geri dönüş süresi 30,5 sene olarak tespit edildi. Gayrimenkul uzmanları yatırımcıların konut satın almak için çok avantajlı bir dönemde olduklarını ifade ediyorlar.