EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Altan Elmas: Yılda 500 bin konutun dönüşmesi gerekiyor

KONUTDER ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, her yıl 500 bin konutun dönüşmesi gerektiğini ifade etti.

Her yıl ortalama 500 bin deprem gerçekleştiğine vurgu yapan KONUTDER ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, “Depremleri engelleyemeyiz ancak riskleri en aza indirebiliriz” ifadelerini kullandı. Sabah Gazetesi’nden Seda Tabak’ın haberine göre; Altan Elmas, “Sürdürülebilir kentsel dönüşümle sektör, kamu, finans ve milletten oluşan sacayağı süreci başarıya taşıyabilir” dedi.

YILDA 1 MİLYON RUHSAT ALINIYOR

Altan Elmas, sektör olarak sorumluluklarının çok büyük olduğunun altını çizdi. 7.5 milyon riskli yapının, deprem öncesinde yenilenmesi gerektiğini söyleyen Elmas, kentsel dönüşümü her yıl yıkılıp, yerine yenileri yapılan binalar olarak yorumlamanın büyük bir yanlış olduğunu belirtti.

Türkiye'de her yıl yaklaşık 1 milyon konut ruhsatı alındığını ifade eden Elmas; “Bu rakamın yaklaşık ortalama 100 bini kentsel dönüşüm kaynaklı olabilmiş. Halbuki kentsel dönüşümde yılda 500 bin konut seviyesine ulaşmamız gerekiyor. Bunun için 1 milyonluk konut pastasını kentsel dönüşüm eksenine hızlıca kaydırmalıyız. Yıllık kentsel dönüşüm kaynaklı üretilen 500 bin konut, sürdürülebilir bir kentsel dönüşüm süreci ve 15 yılda riskli yapıların sıfırlanması anlamına geliyor” diye konuştu.

MAĞDURİYETİN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu ise 2012’den bugüne kadar 580 bin konutun dönüştüğünü ifade etti. Bugün için halen dönüşmesi gereken neredeyse 5 milyon konutun olduğunu söyleyen Özen Kuzu; “2030'a kadar bu sayının 7.5 milyon olması öngörülüyor. Hükümetimiz bu konuda çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

Kentsel dönüşüm yapacak firmalara hem mali hem de teknik yeterlilik kriterlerinin getirileceğini hatırlatan Kuzu, “Bu çalışmalarla yaşanan mağduriyetlerin önüne geçileceğini düşünüyorum. Yarım kalan projelerin vatandaşı zor durumda bırakmaması için gündemdeki diğer konu bina tamamlama sigortası. Meclis'te görüşmeleri süren kanun teklifi ile bina tamamlama sigortası zorunlu olacak. Yasalaşırsa firmalar yapı ruhsatı almadan önce bina tamamlama sigortası yaptıracak” dedi.