EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Altan Elmas: Konut almak isteyenler için doğru zaman

Konut almak için doğru zamanın olduğunu ifade eden Altan Elmas; “Şu anda 60 ay 0 faizli kampanyalar var. Bu yüzde 50'ye yakın indirim demek” dedi.

Ülke genelinde 1 milyona yakın konut stoku olduğunu söyleyen Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, İstanbul’da ise bu rakamın 370 bin civarında olduğunu ifade etti. Altan Elmas, bir o kadar konutun da inşa sürecinin devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Milliyet Gazetesi’nden Gül Kaba ve Ömer Hasar’ın haberine göre son 15 yılda 10 milyon konut üretildiğini belirten Altan Elmas, bununla birlikte 35 milyon insan sağlam ve yeni binalarda oturmaya başladığını vurguladı. Son 15 yılda İstanbul’da ise 1 buçuk milyonun üzerinde konutun üretildiğini hatırlatan Elmas, burada ise 5 milyon insan sağlam ve yeni konutlarda oturduğunu belirtti.

HÜKÜMETTEN KONUTA TEŞVİK TALEBİ

Sektörün elinde 1 milyona yakın bitmiş konut olduğunu dile getiren Altan Elmas, hükümetin vatandaşların bu konutları almalarını hızlandıracak bir takım teşvik mekanizmaları geliştirebileceğine dikkat çekti ve ekledi: “Örnek olarak sıfır faizli uzun vade açılabilir. Faizin bir miktarını ise devlet karşılayabilir. Çalışan kesimin ödediği gelir vergisinde de birtakım şeyler yapılabilir. Vatandaşları konut alabilir noktaya getirecek birçok formül üretilebilir. Stokların eritilmesiyle beraber vatandaşları yeni konutlara taşımış oluruz” ifadelerini kullandı.

MALİYETLERİMİZ YÜZDE 40 ARTTI

Altan Elmas, son bir sene içinde konut fiyatlarının hiç artmadığını dile getirdi ve bunların yükselmediği gibi indirim oranlarının da arttığını ve kampanyalar düzenlendiğini anımsattı. 2018 yılında kampanyalarda birlikte rakamların tuttuğunu fakat sektöre nakit akışının daraldığını ifade eden Elmas, bu durumun yapılan inşaatların yavaşlamasına neden olduğunu söyledi. Konut üretiminin yavaşlamasıyla birlikte buna malzeme desteği sağlayan hizmet sektörlerinin de etkilendiğini vurgulayan Elmas; “Eylül’den itibaren maliyetlerimiz yüzde 40 oranında arttı. Bu oran bazı ürünlerde yüzde 60'ları buldu. İnşası devam eden inşaatlarda maliyetler arttı. Bunları da firmalar üstlendi. Çünkü eğer maliyet artışını konut fiyatlarına yansıtırsak satışlar durur” şeklinde konuştu.

EV ALMAK İÇİN DOĞRU ZAMAN

Altan Elmas, bir miktar peşinatı olanlar için ev almaları önerisinde bulundu. Ev almak için doğru zaman olduğunun altını çizen Elmas, insanların korkup içine çekildiği zaman ev almanın gerektiğine dikkat çekti. Şu anda 60 ay 0 faizli kampanyaların olduğunu söyleyen Elmas; Bu yüzde 50'ye yakın indirim demek. Bir miktar peşinatı olan herkes bu kampanyadan yararlanabiliyor. Birinci el konut almak isteyen vatandaşlar şu anda kamu bankalarından 0.98 faizle konut kredisi kullanabilir ve anlaşmalı projelerden ev sahibi olabilir” diye konuştu.