EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Alışveriş merkezlerinde kirada kur kavgası bitmedi

Alışveriş merkezlerinde kirada kur kavgası bitmedi. ATO Başkanı Gürsel Baran, AVM’lerin yeni taleplerle perakendecilerin karşısına çıktığını ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile döviz bazlı sözleşmelerin yapılması yasaklandı. Mevcut sözleşmelerde ise TL’ye dönüş kararı alındı. Hürriyet Gazetesi’nden Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre; Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, AVM’leri de içeren kiraların dövizle belirlenmesi yasağı sonrası bazı AVM’lerin yeni taleplerle perakendecilerin karşısına çıktığını ifade etti.

BELİRLENEN KUR MEMNUN ETMEDİ

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Gürsel Baran, ilk kur şokundan sonra alışveriş merkezlerinin bir bölümünde dövizin 2.5-3 TL gibi rakamlara sabitlendiğini ifade etti. Ancak bakanlığın dövizle sözleşmeleri TL’ye çevirmede öngördüğü kurun 3.77 TL olduğunu ifade eden Baran; “Bunun üzerine bir de TÜFE birleşik hesabı ekleniyor ve bin dolar karşılığı 4 bin 509 TL’ye kadar çıkıyor. Bunun üzerine AVM’lerde tavır değişikliği olmaya başladı. AVM’ler düzenlemeyi gerekçe göstererek anlaştıkları kur rakamlarını iptal ediyor. Ve rakamı yukarı revize ediyorlar” diye konuştu.

Göründüğü kadarıyla en yaygın sorunun bu olduğu ifade eden Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran; “En son bir perakendeci üyemiz geldi. 100 bin TL olan kira bir anda 180 bin TL’ye çıktı” ifadelerini kullandı.