EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Ali Aydın: İnşaat maliyetlerinin artması müteahhitleri zorda bırakıyor

Anadolu Yapım Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkanı Ali Aydın, maliyetlerin yüzde 70 oranında arttığını ve müteahhitlerin zorda kaldığını ifade etti.

Dövizdeki dalgalanmanın inşaat sektörünü yakından etkilediğini söyleyen Anadolu Yapım Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkanı Ali Aydın, maliyetlerin yüzde 70 oranında arttığını ve müteahhitlerin iş yapamaz hale geldiğini belirtti.

SEKTÖR SORUNLARA ÇÖZÜM BEKLİYOR

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; Türk müteahhitlik sektörünün dünyada, Çin’in ardından ikinci sırada olduğunu belirten Ali Aydın, sektörünün son yıllarda patinaj yaptığını ifade etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın son verilerine göre Türkiye’de 430 bine yakın müteahhidin bulunduğunu belirten Aydın; “Yaptığımız tespitle binlercesinin batma tehlikesiyle karşı karşıya bırakıldığını üzülerek belirtmek istiyorum. Emek yoğun olan bu sektörde, her müteahhidin yanında en az 5 alt taşeronunun olduğunu ve bunların yanında çalışanlarını da hesaba kattığımızda yüz binlerin işsiz kalacağını üzülerek belirtmeliyim. Müteahhitlerin çok zor durumda olduğunu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a ilettik” ifadelerini kullandı.

DEMİRİN KİLOSU 4.30 TL’YE ÇIKTI

Ali Aydın; döviz ve faizin artmasıyla birlikte 2016 yılı başında kilogramı 1.25 TL olan demirin son olarak 4.30 TL olduğunu ve inşaat maliyetlerinin genelde yüzde 70’e yakın arttığını belirtti. Kamu ve özel sektörde kat karşılığı sözleşmeler dahil olmak üzere sözleşme ile süreli iş yapan müteahhitlere süre uzatımı verilmesini istediklerini belirten Aydın; “Ayrıca yapı ruhsatlarındaki sürenin de uzatılmasını talep ediyoruz” dedi.

DÜŞÜK FAİZLE KONUT KREDİSİ TALEBİ

Konut ve işyerlerinde geçici olarak yüzde 8’e düşürülen KDV’nin devam ettirilmesini beklediklerini belirten Ali Aydın; “Kamu bankalarından başta işçiler ve kamu çalışanlarına olmak üzere ilk ev alanlara yüzde 9’a kadar düşük faizle konut kredisi verilmesini talep ediyoruz” dedi. Aydın; sıfır konut ve işyeri alım ve satımındaki tapu harçların geçici bir süre sıfırlanmasını, kat karşılığı arsa temini ile müteahhidin aldığı konutlardan tapu harcı alınmaması gerektiğini düşündüklerini de sözlerine ekledi.