EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Ak Portföy, gayrimenkul sektöründe bir ilki gerçekleştirecek

Ak Portföy tarafından gayrimenkul yatırımcılarına sunulan Türkiye'nin ilk Gayrimenkul Yatırım Fonu, sektöre farklı bir boyut getirecek.

Gayrimenkul Yatırım Fonları (GYF) kuruluşuna ilişkin tebliğin SPK tarafından yayınlanmasının ardından kurulan Ak Portföy, gayrimenkul sektörü ile finans sektörü arasında bir köprü oluşturmaya hazırlanıyor. Ak Portföy hakkında bilgi veren Ak Portföy Yönetimi Genel Müdürü Alp Keler, “Bu yeni varlık sınıfı ile kurumsal ve bireysel tasarruf sahipleri için yepyeni bir yatırım aracı doğarken gayrimenkul sektörüne dolayısıyla Türkiye ekonomisine çok önemli bir kaynak sağlanacak. AK Portföy GYF ile kurumsal ve bireysel yatırımcılar, köklü ve kurumsal bir portföy yönetim şirketinin detaylı yatırım süreçlerinden geçerek fona dahil edilen yüksek kaliteli bir gayrimenkul portföyüne kolayca yatırım yapabilecek. Yatırımcılar bu yolla gayrimenkul piyasasındaki değer artışlarının yanı sıra özellikle ticari gayrimenkullerdeki görece yüksek kira gelirinden de faydalanma imkanına ulaşacaklar. GYF’lerin, hızla büyüyerek birkaç yılda 10 milyar TL büyüklüğe ulaşmasını mümkün görüyoruz.” dedi.

Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacak

Gayrimenkulün Türkiye'de uzun yıllardır önemli bir yatırım aracı olarak görüldüğünü söyleyen Keler, “Gayrimenkul tıpkı altın gibi yatırım geleneğimizin önemli bir parçası. Son 10 yılda gayrimenkul piyasasındaki gelişmeler ve fiyat artışları tasarruf sahiplerini yatırımlarını bu alanda değerlendirmeye teşvik ediyor. Ancak her enstrümanda olduğu gibi gayrimenkule yatırım yapmak da ciddi bir uzmanlık gerektiriyor. GYF’ler Portföy yönetim şirketlerinin yatırım tecrübesi ile gayrimenkul sektörünün fırsatlarını birleştiren yepyeni bir enstrüman.” diye konuştu.

Fon, kurumsal ve bireysel tasarruf sahiplerinin uzmanlarca seçilmiş, yüksek değer artışı ve kira potansiyeli olan bir gayrimenkul portföyüne tek bir işlemle yatırım yapmasına olanak verirken, Türkiye ekonomisine ciddi bir kaynak sağlamayı hedefliyor. Keler, Ak Portföy’ün 16 milyar TL varlık yöneten bir şirket olduğunu hatırlatarak “Gayrimenkul Yatırım Fonu’umuzun kısa sürede 100 milyon dolar’lık bir büyüklüğe ulaşmasını bekliyoruz” dedi.