EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Ajjna'dan Etiler’e 10 milyon TL değerinde yeni mekân!

İstanbul’un en gözde merkezlerinden Etiler’e Ajjna tarafından 10 milyon TL değerinde kafe ve bistro kültürüne uygun yeni bir mekân kazandırılacak.

İstanbul Etiler’de çok özel bir alternatif olarak müşterilerinin beğenisine sunulacak mekân bölgedeki hareketliliği üst düzeye çıkaracak. 10 milyon TL değerindeki Ajjna’nın yeni mekânında canlı piyona performansları eşliğinde sabah kahvaltısı servisleri, akşam yemeği ve iş toplantılar yapılabilecek. İç mimari tasarımından enfes menülerine ve nargile çeşitlerine kadar eşsiz bir hizmet sunulacak olan mekanda çok özel müşteriler ağırlanacak.

Projenin maliyeti 10 milyon TL

Markanın kuruluş süreci ve vaadini “Bir mekânı ilk kez denemek mutlaka önemlidir. Ancak, daha iyisinin arayışı içinde olmak ve bu kez buldum diyerek gidilen her işletmeden klişeler ile ayrılmanın doldurulamaz boşluğu vardır. Bu gibi birçok nedenle, keyif alarak ayrıldığınız son ziyaretinizi hatırlamakta zorlanacağınızı düşünüyorum. Uzun bir işletme tecrübesi, eğitim ve seyahatler sonrası, alanında uzman kişiler ile aylar süren bir çalışmanın ürünü Ajjna. Beklentinin ötesinde, hayal edilenin fazlasını sunan bir ‘değer’ oluşturduğumuza inanıyorum” sözleriyle tanımlayan işletmeci Mustafa Yaşaroğlu’nun İstanbul ve hatta Türkiye’ye yeni bir anlayış getirecek bu konsept için ayırdığı ilk yatırım bütçesi ise 10 milyon TL.

İtalyan mutfağı ağırlıklı zengin menüler

Farklı damak zevklerine hitap eden İtalyan ağırlıklı zengin menülerin hazırlandığı mutfağın başında daha önce birçok tanınmış mekânda görev almış Sezgin Can bulunuyor. Toplantılarınız, aileniz veya arkadaşlarınızla buluşma yeriniz olacak işletmenin orta yüzyıl Brezilya mimarisinden esinlenilen iç mekân tasarımı, ödüllü mimar Esat Fişek imzası taşırken, danışmanlığını ise yeme içme sektörünün duayen isimlerinden Osman Serim gerçekleştiriyor.

Hint felsefesinden esintiler her alanda yer alacak

Hint felsefesinde bağlanma ve keyif almayı sembolize eden üçüncü gözün adı olan Ajjna’nın mimari yaklaşımı da marka ve vaadine uygun olarak tasarlanıyor. Bu nedenle Ajjna; Canlı piyano performansı, özel yemek menüleri, aroma ve tasarımlarıyla dikkat çeken nargileleri ve iç mekân tasarımı ile ruhunuza, zihninize ve damağınıza iyi gelecek yeni bir ortamı tarif ediyor.