EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Adnan Polat: İnşaat sektörünün düzelmesi ile arkası gelecek

Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, inşaat sektörünün düzelmesi ile birlikte arkasının geleceğini ve krizden çıkılabileceğini ifade etti.

Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, inşaat sektöründe yaşanan sıkıntılara dikkat çekti. Dünya Gazetesi’nden Leyla İlhan’ın haberine göre; sektörün bu durumdan çıkması için devletin destek vermesi gerektiğini belirten Adnan Polat; “İnşaat sektörünü düzene koyarsak arkası gelir ve bu da krizden çıkışın ilk sinyali olur” dedi.

SEKTÖRDEKİ SIKINTI NAKİT AKIŞINDAN KAYNAKLI

Polat Holding tarafından Piyalepaşa’da hayata geçirilen Piyalepaşa İstanbul projesinin ilk etabında yaşam başladı. Piyalepaşa İstanbul için yapılan basın toplantısında söz alan Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat; gayrimenkul sektörünün 200 yakın alt sektörü destek verdiğini aktardı.

Sektörde şu anda temel sorunun nakit akışından kaynaklandığını belirten Adnan Polat; “Bundan dolayı 80 lira harcanıp önemli bir oranda tamamlanmış bir proje 20 lira bulunamadığı için tamamlanamıyor. Tamamlanmadığı için ev alanlar olumsuz etkilendiği gibi sektörün desteklediği 200 alt sektörü de olumsuz etkiliyor. Dolayısıyla bu da istihdam sorununa neden olacak” dedi.

Adnan Polat, finans problemi nedeniyle her ne kadar kendilerinin taşeronlarına düzenli ödeme yapsa da aynı zamanda başka şirketlerle çalışan taşeronlarının diğer firmalarla bir sorun yaşadığından bu durumun kendi projelerini yavaşlatma riski taşıdığını söyledi. Polat, “Değiştirmeye çalıştığınızda da süreç uzayabiliyor” diye konuştu.

İSTANBUL'DA ARSA FİYATLARI GERÇEK DEĞERİNE İNİYOR

İstanbul'da arsa fiyatlarının gerçek taleplerin üzerinde seyrettiğini belirten Adnan Polat, ancak bu süreçte bu fiyatların yavaş yavaş gerçek fiyatlarına inmeye başladığını ifade etti. Buna rağmen geliştiricilerin yeni projeye başlamada istekli olmadığını aktaran Polat, şu an daha çok ellerindeki projeleri tamamlamaya çalıştıklarını aktardı.

EN BÜYÜK SORUN UZUN VADE VE İNDİRİMLER OLDU

Yapılan basın toplantısında konuşan Piyalepaşa Genel Müdürü Kaan Yücel, karşılaştıkları en büyük sorunun başka firmaların uyguladıkları uzun vadeler ve büyük indirimler olduğunu söyledi. Firma olarak merkezi bir noktada olmaları nedeniyle projeye müşteri getirmede bir sıkıntı yaşamadıklarını anlatan Yücel; “Müşteriler diğer projelerde gördükleri indirim ve uzun vadeleri bizim projemizden de bekliyor. Bunları yaparsak inşaatı hangi kaynakla yapacağız? Diğer türlü belki uzun vade var ama parasını harcayıp belki de dairesini alamayacak. Ama bu şekilde alacağını anlatmaya çalışıyoruz” dedi.