EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Adalar'da elektrikli fayton dönemi başlıyor

Adalar ulaşımında kullanılan atlı faytonlar kaldırılarak yerine elektrikli faytonlar getirilecek. Yeni faytonların ücretleri ise İstanbul ile entegre edilecek!

İstanbul Adalar'da bir dönem kapanıyor. Yepyeni bir dönem açılıyor! Uzun yıllar boyunca tarihte birçok film ve kitaba konu olan Adalar'daki atlı fayton ulaşımı artık tamamen kaldırılıyor. Bunun yerine elektrikli fayton benzeri tasarımıyla dikkat çeken yeni araçlar geliyor. Sürücü ile çalıştırılacak araçlar ilk olarak Kınalıada'da denenecek. Kınalıada'da yapılan test sürüşlerinden sonra Adalar'ın tamamına dağıtılacak ve atlı faytonlar tarihe karışacak. Yeni elektrikli faytonlar en az 12 kişilik olacak.

Köklü bir tarihi olan İstanbul’un en eski nostaljik değerlerinden faytonlar zamanında filmlere ve kitaplara konu olmuştu. Adalar ile özdeşleşen faytonlar özellikle son yıllarda atlara yapılan eziyetler ile özdeşlemiş bir hal aldı. Şimdi bu durumun önüne geçilerek Adalar’da atların kullanılmadığı elektronik faytonlar gelecek. Yine bir sürücü ile çalışacak araçlar sayesinde hem hava kirliliğinin önüne geçilecek hem de daha konforlu bir ulaşım sağlanacak.

Yolculuk ücretleri İstanbulkart ile entegre edilecek

Televizyon ve gazetelerde özellikle yaz aylarında yayımlanan at sahiplerinin saçtığı dehşete son veriliyor. Faytonları ile akıllara kazınan Adalar’da artık ulaşım aracı olarak elektrikli araçlar kullanılacak. Eski tip faytonlara benzetilen elektrikli araçlar ile ada ziyaretçilerini seyahatlerini gerçekleştirebilecekler. Bundan sonraki süreçte Adalar’daki yolculuk ücretleri de İstanbulkart ile ödenecek.

Ulaşım ücreti için İstanbulkart’ın entegre edileceği elektrikli faytonlar ilk kez Adalar bölgesinde Kınalıada’da denenecek. Adalar’da yolculuk ücretleri ise İstanbulkart ile ödenecek.

En az 12 kişilik olacak

Çok uzun bir geçmişi olan İstanbul’un en eski nostaljik değerlerinden faytonlar zamanında filmlere ve kitaplara konu olmuştu. Adalar ile özdeşleşen faytonlar özellikle son yıllarda atlara yapılan eziyetler ile özdeşlemiş bir hal aldı. Şimdi bu durumun önüne geçilerek Adalar’da atların kullanılmadığı elektronik faytonlar gelecek. Yine bir sürücü ile çalışacak araçlar sayesinde hem hava kirliliğinin önüne geçilecek hem de daha konforlu bir ulaşım sağlanacak.

Konuyla ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan (İBB) yapılan açıklamaya göre ilk araç önümüzdeki günlerde Kınalıada’da hizmet vermeye başlayacak. Yeni araçların test sürecinden sonra Adalar’ın tümünde toplu taşımanın elektrikli araçlarla yapılması hedefleniyor.

Elektrikli araçların en fazla 12 kişilik olması planlanıyor. Ücretler ise İstanbulkart ile ödenecek. İşletmesi ise İBB Meclis kararı ile İspark tarafından yapılacak.