EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

500 TL’nin üzerinde kira ödemesi yapanlar dikkat!

Kirası 500 TL’nin üzerinde olan vatandaşların Vergi Usul Kanunu’na uyması gerekiyor. İşte kira ödemeleri ile ilgili tüm detaylar…

Konut kiralarında belli bir miktarın üzerindeki ödemelerin elden yapılması Vergi Usul Kanunu ile birlikte yasaklandı. Söz konusu kira bedelinin elden ödenmesi durumunda ise vatandaşlar ceza ile karşı karşıya kalıyor.

Ödemeler, her bir konut için aylık 500 TL ve üzerinde, günlük, haftalık ya da kısa süreli konut kiralamaları ile işyeri kiralamalarında ise tutara bakılmaksızın, banka ve benzeri finans kurumlarına ya da posta idarelerine gerçekleştiriliyor.

Kiranın banka, benzeri finans kurumları veya posta idareleri aracı kılınmak suretiyle yapılması karşılığında dekont veya hesap bildirim cetvelleri hazırlandığı için bu belgeler tevsik edici belge olarak kabul ediliyor. Vatan Gazetesi’ndeki habere göre bankaların internet şubelerinden yapılan ödeme ve tahsilatlar da aynı kabulü görüyor.

Yatırılmayan her bir kira tutarı için Vergi Usul Kanunu’na göre yüzde 5 oranında ceza kesiliyor. Kiraya verilen konut ise kira gelirinin banka ya da Posta İdaresi (PTT) aracılığıyla tahsil edilmemesiyle, cezayı konut sahipleri ödüyor. Söz konusu bir iş yeri ise her iki tarafa da ceza kesiliyor.