EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

5 yıllık Emlak Vergisi ödemesini geri alabilirsiniz

Emlak Vergisi’nde ikinci taksit ödemeleri 30 Kasım’da bitiyor. Muaf olduğu halde yanlışlıkla ödeme yapanlara 5 yıla kadar Emlak Vergisi’ni geri isteyebiliyor.

Emlak Vergisi’nde ikinci taksit ödemeleri 30 Kasım’da bitiyor. Belediyelere yapılan ödemelerden işsizler, (dul ve yetimler dahil) emekli maaşıyla geçinenler, geliri olmayanlar, ev hanımları, gazi ve şehitlerin dul ve yetimleri muaf tutuluyor.

Posta Gazetesi’nde yer alan habere göre; muaf olduğu halde yanlışlıkla Emlak Vergisi ödeyen emekliler, işsizler, ev hanımları, engelliler, gaziler, şehit dul ve yetimleri, iade için belediyelere itiraz edebiliyor ve geriye dönük 5 yıllık Emlak Vergisi’ni isteyebiliyor. Geri ödeme için belediyenin emlak birimine, Vergi usul kanunu Madde 120/2’nin dayanak gösterilmesi ve ‘düzeltme dilekçesi’ verilmesi gerekiyor.

MUTLAKA BAŞVURUN

Emlak Vergisi’nde sıfır oran için söz konusu evin brüt 200 metrekareyi aşmaması ve sadece şahsın üzerine bir konutun olması şart. Fakat buna rağmen vergi borcu çıkarılan veya vergi ödeyen milyonlarca kişi var. Vergiden muaf olmak için bizzat belediyeye başvuruda bulunup vergi muafiyeti formu doldurmak gerekiyor.

OTURMAK GEREKMİYOR

Emlak Vergisi ödemesinde muaf olmak için söz konusu evde bizzat oturmak da gerekli değil. Emekli maaşı dışında geliri olmayanlar ve sahip olduğu meskeni kiraya verip başka yerde kirada otursa dahi vergi ödemiyor. Fakat emekli veya işsizler, kendine ait tek evini kiraya verip eşine, oğluna ya da kızına ait evde oturuyorsa vergi muafiyetinden yararlanamıyor.

GELİRİNE BAKILIYOR

Emekli bir kişinin bankada birikimi ya da ikramiyesi sebebiyle faiz geliri olması durumunda ise Emlak Vergisi ödeme zorunluluğu bulunuyor. 2017 yılında emekli ve ev hanımlarının 30 bin TL’yi aşan mevduat faizi, repo, döviz hesabı faizi, fon payı geliri gibi geliri varsa 2018 yılında sıfır oranlı Emlak Vergisi’nden yararlanamıyor. Evi dışında arsası gibi gayrimenkulü olanlar da emlak vergisi ödüyor.

BU YIL EMEKLİ OLAN ÖDER

Bu yıl (2018) emekli olanlar, bu yılın Emlak Vergisi’ni ödemek zorunda. Gerekli koşulları taşıyıp da belediyelere bildirimde bulunanlar emekli olduğu tarihi izleyen yıldan (2019) itibaren sahip olduğu tek konut sebebiyle vergi ödemeyecek. 2017’de emekli olanlar ise bu yıldan itibaren vergi ödemekten muaf tutuluyor.

ENGELLİ KİMLİĞİYLE

Engellilerin tek meskenleri için Emlak Vergisi’ni ödememeleri için, engelli olduklarını belgelemesi yeterli oluyor. Bunun için engelli kimlik kartının fotokopisiyle dolduracakları formu belediyeye vermeleri gerekiyor.

EĞER MUAF DEĞİLSENİZ...

Emlak Vergisi’nde ödemelerin zamanında yapılması gerekiyor. Zamanında yapılmayan ödemeler için her ay yüzde 1.40 oranında faiz işletiliyor. Daha sonra bu bilgiler bankacılık işlemlerinde karşınıza çıkabiliyor ve problem olabiliyor.