Keleş Center Airport
3 Ay Sonra Teslim
Keleş Center Airport İstanbul Avrupa / Küçükçekmece 440.000 TL - 1.400.000 TL Proje Detayı
Nef Çamlıtepe
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Çamlıtepe İstanbul Anadolu / Çekmeköy Proje Detayı
Babacan Port Royal
Hemen Teslim
Babacan Port Royal İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı

31 Aralık 2017'den sonraki yapılar konut barışından yararlanamayacak

Türkiye’de milyonlarca vatandaşın gündemini ‘konut barışı’ oluşturuyor. Peki, konut barışı nedir? Kimler bu durumda yararlanabilecek? Kimler yararlanamayacak?

Yurt genelinde milyonlarca vatandaş bir süredir Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanması beklenen konut barışı uygulamasına ilişkin detayları merak ediyor. Konut barışı sayesinde yaklaşık 12 milyon adet konutun mülkiyet, imar ve ruhsat sorunu ortadan kaldıracak. İlerde oluşabilecek imar sorunlarının önüne geçilecek ve böylelikle vatandaşın üzerinden büyük bir yük kaldırılacak.

Ruhsatsız ve ruhsata aykırı görünen yapılara ‘yapı kayıt belgesi’ verilecek. Bu belge sayesinde konut sorununun çok önemli bir bölümü çözülmüş ve vatandaşın da derin bir nefes alabilmesi sağlanacak. Konut barışından kimler faydalanabilecek? Konut barışı kapsamında yapı kayıt belgesi hangi yapılara verilebilecek? Kimler düzenlemenin dışında kalacak?

Alınan karara göre yurt genelinde uygulanacak konut barışı uygulamasından 31 Aralık 2017 tarihinden sonra inşa edilen binalar yararlanamayacak. Bu belirlenen tarihten sonra inşa edilen yapılara kayıt belgesi verilemeyecek. Bu tarihten önce inşa edilen yapılara ise ‘yapı kayıt belgesi’ verilerek ülke genelinde bir kontu barışına imza atılacak.

Konut barışı sayesinde tapusuz evler de tapu hüviyetine kavuşacak. Tapu belgesi için başvurularda yapı maliyeti, arsa emlak değeri toplam üzerinde yüzde 3 kayıt bedeli yatırılacak. Yapı kayıt belgesi sahibi olabilen binalar için daha önceden alınan yıkım kararları ise durdurulacak.

Tapu kayırlarında arsa olarak gösterilen ve bu sebeple abonelik alması da mümkün olmayan konut sahiplerinin imar konusundaki sorunları çözülecek. Kont barışı kapsamında kayıtlanan dairelerde ve iş yerlerinde daha önceki dönemlerden kesilen cezalar da geçersiz sayılacak.

Konut barışı kapsamında ‘yapı kayıt belgesi’ni edinen konut ve iş yerlerinin elektrik, su, doğalgaz bağlantısı ise zaman kaybetmeden yapılacak.