EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

300 bin dolar değerinde konut alanlara vatandaşlık verilmesi gündemde

Konut ve inşaat sektörünün önemli temsilcileri yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan yabancı yatırımcıya vatandaşlık için 300 bin dolar seviyesini önerdi.

Eski Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım ortaklığı (GYO) Genel Müdürü ve yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum makamına geçer geçmez sektörün sorunlarına çözüm üretmek için işe koyuldu. Hiç vakit kaybetmeden gayrimenkul ve inşaat sektörünün önemli temsilcileri ile makamında bir araya gelen Bakan Kurum, sektör temsilcilerinin sorunlarını dinledi ve çözümler için harekete geçti.

9 Temmuz 2018 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koltuğuna oturan Murat Kurum sektörün içinden gelmesinin getirdiği tecrübeyle sektördeki ölü toprağını kaldırmaya kararlı. Göreve başlar başlamaz harekete geçen yeni kabinenin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum,

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin, İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım ve Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas’ı makamına kabul etti.
KONUTDER, GYODER ve İNDER temsilcilerinin sektör hakkındaki, sorun, görüş ve taleplerini dinleyen Kurum sektördeki aksaklıkların giderilmesi için ilk adımı da atmış oldu.

Kurum ile bir araya gelen inşaat ve gayrimenkul sektörünün lider isimlerinin başlıca talepleri arasında konut kredisi faiz oranlarının belirli bir seviyede tutulması, KDV indirimi ve tapu harç bedeli indirimlerinin kalıcı hale getirilmesi ve yabancıya vatandaşlık için 1 milyon dolar değerinde gayrimenkul alımı şartının en çok 300 bin dolar seviyesine indirilmesi yer aldı.

Sektör temsilcilerinin dikkat çektiği önemli noktalardan bir tanesi yurt genelinde dönüşüm bekleyen yaklaşık 7 buçuk milyon yapı bulunması idi. Sektör temsilcileri henüz kentsel dönüşüm sürecinde istenilen hızda hareket edilmediğini ve bu alanda yasal düzenlemelerin şart olduğunu belirtti.