EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

3 boyutlu tapu uygulaması ilk kez pilot bölge Gölbaşı’nda!

Tapuda yepyeni bir dönem başlıyor, 3 boyutlu tapu! İlk kez Ankara Gölbaşı’nda 13 bin konutta denenecek.

Tapu ve Kadastro Müdürü Mehmet Zeki Adlı, "Üç Boyutlu Kent Modelleri ve Kadastro Projesi"nde ilk adım olan pilot uygulamanın tamamladığının müjdesini verdi. Türkiye üç boyutlu tapu uygulaması için Gölbaşı’ndaki 13 bin konut seçildi. Uygulama ile birlikte konutta 3D döneminin getirileri, maliyeti ve vatandaşlardaki karşılığının ölçülmesi bekleniyor.

Kadastro işlemlerinin neredeyse yüzde 100’e yakınının tamamlandığını ifade eden Adlı, 3 boyutlu tapu uygulaması için Gölbaşı’nda 13 bin konutu kapsayan alanda pilot çalışmanın hazır olduğunu söyledi.

Tapuda 3 boyutlu görüntü uygulamasının yurt genelinde yaygınlaşmasıyla birlikte tapudaki sahtecilik olaylarının önüne geçileceği ve vatandaşların daha güvenli bir ortamda gayrimenkul alışverişi yapabileceği tahmin ediliyor.

Mevcut sistemde konutu sadece iki boyutlu olarak gösteren uygulamalar günümüz teknolojileri yetersiz kalıyor. Türkiye ekonomisinin yapı taşı olarak kabul edilen emlak sektörünün günümüz teknolojileriyle uyumlu hale getirilmesi için hayata kazandırılan üç boyutlu tapu uygulaması sayesinde tüketiciler satın almak istedikleri konutu elektronik ortamda üç boyutlu olarak görüntüleyebilecek. Bu uygulama sayesinde vatandaş satın almak istediği konutun hem içini hem de dışını gerçeğe yakın bir şekilde inceleyebilecek.

Kadastronun günümüz teknolojilerine uygun hale getirilmesinin büyük önem arz ettiğine değinen Adlı, "Bütün tapu verilerimizi güncel bir şekilde, gerçek veriye dayalı elektronik ortamda saklamayla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bizim de hedefimiz, önümüzdeki 3 yıl içerisinde bu çalışmaların hepsini bitirmek ve sonra da Türkiye'nin genelinde bu işi yaygınlaştırmak" ifadelerini kullandı.