EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

2019’da konut fiyatlarında sert artış bekleniyor

Konuttaki değer kaybının dibe vurup yükselişe geçtiğini ifade eden İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, 2019 yılında konut fiyatlarının artacağını söyledi.

Sektöre daire açıklamalarda bulunan İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı ve TEKNİK Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, konuttaki değer kaybının dibi görüp yükselişe geçme sürecine girdiğini ifade etti. Yeni Akit'ten Mehmet Canıtatlı'nın haberine göre; konutta kaybedilen kazanç değerlenme ile yeniden yerini bulacağını söyleyen Nazmi Durbakayım, fiyat artışını zorunlu kılacak gelişmeleri paylaştı. Fiyat artışının iki nedeni olduğunu ifade eden Durbakayım, birinci nedenin inşaat maliyetlerinde yüzde 60’lara varan artışların hâlâ konut fiyatlarına yansıtılmamış olması olduğunu, ikinci nedenin ise yeni alınan inşaat ruhsatı sayısının yüzde 55 azalmış olması olarak açıkladı.

Yeni alınan inşaat ruhsatı sayısındaki azalmanın daha da arttığını ifade eden İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım; “Şu an mevduattan kazanan kesimin elde edecekleri kazançları ile yakında fark edilecek olan gayrimenkuldeki artış hızını yakalaması mümkün değil. Bu her zaman böyle olmuştur. Artık sektörün yukarı doğru hareketi başlamıştır. Bunun kamuoyuna daha etkin anlatılması gerekiyor. Neticede gene halkımız zarar görüyor. Bunu banker döneminden sonra da yaşadık. Gayrimenkul, yatırımcılar için en güvenli doğal limandır. Şimdi gayrimenkulünü satıp faize yatıranlar, gelecek günlerde geri dönüp sattığı gayrimenkulün yarısını bile alamayacaktır” şeklinde konuştu.

MAĞDURİYETLER GİDERİLMELİ

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, sektöre yeni bir açılım getirilmesinin gerekliliğinden de bahsetti. Önümüzdeki dönemde tüketiciler cephesinde mağduriyetler yaşanmaması için yeni bir sistemin şart olduğunu belirten Nazmi Durbakayım; proje risklerinin son iki yıldır sadece müteahhitler tarafından taşınmasının istenmeyen mağduriyetlere yol açabileceği yönünde uyarılarda bulunduklarını hatırlattı. Geçen 6 aylık sürede maalesef bunun gerçekleşmesini izlerken yaptıkları uyarılarda haklı olduklarını gördüklerini söyleyen Nazmi Durbakayım; “Bundan dolayı önümüzdeki dönemlerde tüketici mağduriyeti yaşanmaması için yeni bir sistemin şart olduğunun altını bir kez daha çiziyorum” ifadelerini kullandı.