EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

2019 yılında konut fiyatlarında zam bekleniyor

İnşaat sektörünün önde gelen temsilcileri konut fiyatlarına zam geleceğini ifade etti. Zammın kaçınılmaz olduğu belirtildi.

İnşaat ve Konut Konferansı’nın 7’ncisi dün gerçekleştirildi. Sabah Gazetesi’nden Seda Tabak’ın haberine göre; konferansta konuşma yapan inşaat sektörünün önde gelen temsilcileri konut fiyatlarına zam geleceği mesajını verdi.

MALİYETLER YÜZDE 60 ARTTI

İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, konut fiyatlarındaki artışın 2001’den daha sert olacağını ifade etti. 2001 yılından sonra da fiyatlar birden füze gibi arttığını söyleyen İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım; “Şimdi daha da sert artacak” dedi. Bu artışın sebeplerini inşaat maliyetlerinde yüzde 60’lara varan artışların yansıtılmamış olması ve yeni alınan inşaat ruhsatı sayısının yüzde 55 azalmış olması olarak gösteren Nazmi Durbakayım; “Bu dönem biraz kafamızı dinleyip, hesaplarımızı yaptığımız bir dönem oluyor” diye konuştu. Evini satıp mevduata yatıranların olduğunu belirten Durbakayım, “Bugün mevduattan kazanan kesimin bu kazançları ile gayrimenkuldeki artışı yakalaması mümkün değil” ifadelerini kullandı.

KİRACI SAYISI 6 MİLYONA ÇIKTI

Fuzulev Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, 2002’de 3 milyon olan kiracı sayısının 6 milyona çıktığını belirtti. Eyüp Akbal, bin 500-2 bin TL taksitle ev alma hayali yaşayan 4 milyon aile olduğunun altını çizdi. Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur ise “Ya sektörün alışılmış düzeni içinde kaybolacağız ya da çimentoyu, demiri teknolojiyle harmanlayıp yarına ayak uyduracağız” diye konuştu.

EN BÜYÜK SORUN STOK

Ağaoğlu Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Rahvalı ise sektörün en büyük sorunun konut stoku olduğunu ifade etti. Kredili satışların son bir yılda İstanbul'da yüzde 40, Türkiye genelinde yüzde 38 düştüğünü hatırlatan ve maliyet artışlarının satış fiyatlarına henüz yansıtılamadığını vurgulayan Rahvalı; “Artık bu durum sürdürülebilir değil. 2019 yılında yüzde 20 fiyat artışı kaçınılmaz” dedi.